Niższe oprocentowanie lokat w Santanderze

Santander Bank logo
Santander Bank

Zawirowania na rynku depozytów nie wpływają korzystnie na atrakcyjność ofert. Mimo że większość banków nieustannie stara się podwyższać standardy, niektóre placówki są zmuszone do obniżki oprocentowania lokat. Taki los spotkał klientów Santander Bank, który zdecydowanie zmniejszył zarobki na niektórych lokatach terminowych.

Zmiany dotknęły przede wszystkim depozytów o dłuższym okresie trwania. O ile w trzymiesięcznych lokatach oprocentowanie zostało obniżone jedynie o 0,05 procenta, to już na półrocznej i dłuższych spadło nawet o 0,9! Znacznie obniżyło to konkurencyjność w porównaniu z innymi placówkami. Przykładowo Lokata Direct+ zakładana przez Internet pozwalała dotychczas zarobić 6 procent w skali roku. W zestawieniu z konkurencją, plasowało to Santander Bank w czołówce. Po obniżkach zarobki inwestorów wyniosą jedynie 5,1 procenta.


Obniżki wprowadzone przez Santander Bank niekoniecznie muszą mieć ścisły związek z zamieszaniem dotyczącym proponowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o naliczaniu podatku. Od marca bieżącego roku Santander połączył się bowiem z AIG Bank Polska. Teraz obie marki działają pod nazwą hiszpańskiej grupy, liderującej w Europie pod względem kredytowania nowych pojazdów. Lokaty żywcem przejęte z oferty AIG niekoniecznie musiały więc spełniać wymogi światowego potentata. Dlatego od 24 marca obowiązują nowe stopy oprocentowania.

Spadki w Santanderze obejmują wyłącznie lokaty z kapitalizacją odsetek na koniec okresu rozliczeniowego. Klienci niezbyt chętnie korzystają ostatnio z takie opcji, a po obniżkach zainteresowanie pewnie będzie jeszcze mniejsze. Stawki dla depozytów z dzienną kapitalizacja pozostały natomiast niezmienione. Jednak jeśli nowe przepisy wejdą w życie, od nowego roku przy każdej z opcji będzie konieczne płacenie 19-procentowego podatku za zarobione odsetki. Jeszcze bardziej zmniejszy to atrakcyjność lokat.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked