Lokaty bankowe – porównanie styczeń 2012r.

Lokaty bankowe - porównanie styczeń 2012r.
Lokaty bankowe - porównanie styczeń 2012r.

Koniec roku to czas podsumowań i porównań, dlatego pozwolimy sobie na krótkie podsumowanie ubiegłego roku. Bez wątpienia rok ten zaliczyć należy do bardzo udanych dla osób pomnażających swój majątek przy pomocy bezpiecznych produktów oszczędnościowych.

Prowadzona przede wszystkim przez młode banki wojna depozytowa spowodowała, iż niemalże wszystkie instytucje bankowe zdecydowały się na przebudowę swoich ofert lub przynajmniej zwiększenie atrakcyjności produktów znajdujących się w nich od dłuższego czasu. W dużej mierze wpływ na taką sytuacje na rynku depozytów bankowych miały planowane od dawna zmiany w ordynacji podatkowej, których celem jest wyeliminowanie możliwości unikania płacenia podatku od zysków kapitałowych. Do końca marca, a więc do momentu wejścia w życie nowej ustawy walka o klienta powinna się utrzymać, dlatego tez obawy dotyczące nagłego spadku atrakcyjności lokat nie powinny spędzać snu z powiek.

Wraz z początkiem nowego roku i nowego miesiąca prezentujemy poniżej ranking najkorzystniejszych lokat bankowych. Podobnie jak poprzednio porównanie dotyczyć będzie kilku najpopularniejszych okresów zapadalności depozytów. Porównanie rozpoczniemy od lokat miesięcznych, a następnie przeanalizujemy rynek depozytów dwumiesięcznych, trzymiesięcznych, półrocznych oraz rocznych.

W kategorii lokat miesięcznych pozycja lidera należy do Volkswagen Banku, który na lokacie Owoc Dnia daje zarobić 5,51 % netto. Oprocentowanie to jest porównywalne z oprocentowaniem wynoszącym 6,80 % brutto. Kolejna pozycja w rankingu należy do Lokaty Kapitalnej oferowanej przez Toyota Bank, na której zarobić można 5,20 %. Ostatnia rankingowa pozycja przypada w udziale Lokacie (Nie) Codziennej, którą znaleźć można w ofercie Invest Banku. Decydując się na jej założenie możemy liczyć na 5,20 % netto (6,42 % brutto). Niestety propozycje banków dla tak krótkiego okresu nie są szczególnie zachęcające. Znacznie lepsze warunki instytucje bankowe proponują dla kilkukrotnie dłuższych okresów.

Porównanie lokat dwumiesięcznych rozpoczynamy od Lokaty na start, którą znaleźć  można w ofercie Getin Online. Decydując się na założenie takiego depozytu możemy liczyć na oprocentowanie w wysokości 6,50 % netto (8,06 % brutto). Co ciekawe dokładnie takie same warunki i oprocentowanie w wysokości 6,50 % proponuje FM Bank klientom, którzy zdecydują się na założenie FM Lokaty. Kolejną, ostatnia pozycje na podium zajmuje stosunkowo rzadko pojawiający się w takich zestawieniach Millenium Bank. Na swojej najatrakcyjniejszej lokacie Morze Zysków oferuje on 5,75 % netto, co odpowiada 7,10 % brutto. Kolejne miejsca należą do banków, które nie oferują więcej aniżeli 5,00 % netto.

Na rynku lokat trzymiesięcznych sytuacja prezentuje się zdecydowanie najciekawiej, gdyż konkurencja jest naprawdę niemała. Do niedawna zdecydowanym liderem był Meritum Bank ze swoja Lokatą Powitalną, na której oferował aż 6,83 % netto. Aktualnie lokata ta została wycofana z oferty, a w jej miejscu pojawiła się Lokata Pierwsza oferująca 8,50 % brutto. W wyniku tej zmiany pozycja lidera przypada obecnie w udziale Idea Bankowi, który na Lokacie z Kuponem oferuje 8,50 % brutto, czyli 6,83 % netto. Kolejne atrakcyjne depozyty w rankingu lokat trzymiesięcznych to Lokata na Start oraz FM Lokata dostępne odpowiednio w Getin Online oraz w FM Banku. Zarówno jedna jak i druga oferuje 6,50 % netto. Kolejne miejsce również dzielą dwa podmioty – Get Bank oraz SKOK Piast, które na swoich lokatach (Lokata Optymalna i Lokata na start) pozwalają zarobić 6,28 % netto.

Kolejny segment, który obejmuje nasze porównanie to rynek depozytów półrocznych. Na taki okres decydują się najczęściej osoby, które oszczędzają długoterminowo i nie zamierzają w najbliższej przyszłości korzystać ze swoich oszczędności. By zarobić jak najwięcej warto wybrać się do FM Banku i założyć Lokatę Kapitalnie Zyskowną, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na oprocentowanie wynoszące 6,20 % netto. Nieco mniej, bo 6,10 % netto oferuje na Lokacie Kapitalnej Toyota Bank. Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Meritum Bank i jego Lokata z Gwarancją oprocentowana na 6,05 % netto w skali roku. Znalezienie innych lokat pozwalających zarobić przynajmniej 6,00 % netto jest możliwe, jednakże tak atrakcyjnie oprocentowanych depozytów jest niewiele.

Ostatnim etapem porównania są depozyty dwunastomiesięczne. Zainteresowanie tak długotrwałą lokata kapitału jest wiele osób, dlatego też niemalże każdy bank posiada w swojej ofercie lokatę o takim okresie zapadalności. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjną oferta dla swoich klientów przygotował Idea Bank, który jako jeden z nielicznych oferuje ponad 6,00 % netto, a dokładniej rzecz ujmując 6,28 % (Lokata Tax Free). Warto również odwiedzić toyota Bank, który na Lokacie Kapitalnej proponuje 6,15 % netto. Ostatnim bankiem, który zasługuje na uwagę i jednocześnie oferuje ponad 6,00 % netto jest FM Bank ze swoją Kapitalnie Zyskowną Lokatą  (6,10 % netto).

Sytuacja na rynku depozytów nadal podlega bardzo silnym zmianom i reorganizacja, dlatego też bardzo prawdopodobne jest, iż przedstawione w powyższym zestawieniu dane mogą być nieaktualne. Wynika to również z faktu, iż wiele lokat oferowanych jest wyłącznie czasowo – bardzo często krótkotrwałe promocje oferuje chociażby Getin Online. Warto zatem przed podjęciem decyzji sprawdzić aktualne warunki i przy okazji dokładnie zapoznać się z regulaminem i kartą produktu.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked