Lokaty bankowe – porównanie sierpień 2011r.

Lokaty Bankowe - porównanie sierpień 2011r.
Lokaty Bankowe - porównanie sierpień 2011r.

Kolejny miesiąc upłynął pod znakiem wzrostu oprocentowania lokat bankowych. Inwestorzy zacierają ręce, podobnie zresztą jak banki, które przeżywają prawdziwy natłok klientów. Walka o pozycję lidera w porównaniach stała się niezwykle emocjonująca i niemal codziennie któraś placówka wprowadza, choćby niewielką, poprawkę swojej oferty. Efektem takich działań są niespotykanie atrakcyjne lokaty, dostępne dla każdego.

Banki szukając sposobu na przechytrzenie konkurencji, zdecydowały się w ostatnim czasie na wprowadzenie 5-miesięcznych depozytów, wysokooprocentowanych i nie obarczonych dodatkowymi wymogami koniecznymi do spełnienia. Na taki ruch zdecydowało się jednak niewiele marek. Większość banków nadal stawia wszystko na 3-miesięczne lokaty. Depozyty które skończyłyby się po 1 stycznia 2012 roku (wtedy mają się zmienić przepisy dotyczące naliczania podatku), prawie całkowicie straciły klientów.


Kto zamierza zdeponować swoje oszczędności na zaledwie 90 dni, a nie bardzo interesuje go sytuacja na rynku, pewnie będzie przecierał oczy ze zdumienia, przeglądając porównanie krótkoterminowych lokat bankowych. Najlepsza propozycja na sierpień 2011 roku, to Lokata Powitalna w Meritum Banku, który po raz kolejny powrócił na pozycję lidera. Pozwoliło mu na to oprocentowanie na poziomie 6,83% w skali roku, oczywiście z dzienną kapitalizacją odsetek pozwalającą ominąć 19-procentowy podatek Belki. Inwestując kwotę 10 000 zł na Lokacie Powitalnej, przez zaledwie 90 dni zarobimy ponad 170 złotych. Niestety, tak atrakcyjna oferta Meritum jest dostępna jedynie dla nowych klientów i lokaty nie można przedłużyć na takich warunkach.

Edycja: Getin Bank zwiększył oprocentowanie Lokaty na Start oraz dodał 3-miesięczny okres. Teraz możemy na niej zarobić 6,47% netto, co można porównać do standardowej lokaty oprocentowanej na 8%.

Drugie miejsce w porównaniu przypadło Raiffeisen Bankowi, który w lipcu oferował najlepszą lokatę. Oprocentowanie pozostało na tym samym poziomie co miesiąc temu – 5,51% w skali roku netto. Nieco traci do czołówki Idea Bank z Lokatą Idealną. Placówka z grupy Getin Holding daje zarobić „zaledwie” 5,25%.

Tracące na zainteresowaniu lokaty 6-miesięczne nadal okazują się niezłym wyborem, jeśli chodzi o gwarantowane odsetki. Wprawdzie mowa z bankiem zakończy się już w nowym roku, ale kilka złotych podatku nie powinno nikomu przeszkadzać. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę najlepszą propozycję. Polbank EFG daje zarobić aż 7% w skali roku. Niestety konieczne jest odprowadzenie podatku. Odsetki przy zainwestowanych 10 tysiącach złotych wyniosą tym samym 285 zł. Nieco mniej oferują Idea Bank i Meritum Bank (5,44% i 5,43% z dzienną kapitalizacją).

12-miesięczne depozyty mają obecnie bardzo mało wielbicieli, ale rzecz jasna nadal pozostają w ofercie banków. Jak się okazuje, prezentują się całkiem nieźle. Najwyższe oprocentowanie posiada Idea Bank – 5,85% z kapitalizacją odsetek pozwalającą uniknąć płacenia podatku. Następny w porównaniu jest Meritum Bank z ofertą 5,52% (netto). Takie oprocentowanie zostanie utrzymane nawet po zmianie ordynacji podatkowej! Nieźle daje zarobić również Polbank EFG (7% brutto), ale niestety od zarobionych odsetek będziemy musieli odprowadzić 19% podatku.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked