Lokaty bankowe – porównanie maj 2013 r.

Lokaty bankowe - porównanie maj 2013r.
Lokaty bankowe - porównanie maj 2013r.

Rynek lokat bankowych przeżył ostatnio swego rodzaju szok. Po kilkukrotnej obniżce stóp procentowych przez RPP, stopa oprocentowania lokat z przeszło 6% spadła na trochę powyżej 4%. Dla oszczędzających jest to z pewnością niemiła informacja. Na pocieszenie można dodać, że stopa inflacji spadła do niskiego poziomu ok. 1,5% (w lutym do rekordowo niskiego poziomu 1,3%), co sprawia, że najlepiej oprocentowane lokaty wciąż pozawalają realnie zarobić.

Czy możemy myśleć o jakiejś alternatywie wobec lokat? Owszem, wysokie oprocentowanie zaproponowały SKOK-i. Atrakcyjne w obecnej sytuacji wydają się również polisolokaty, które pozwalają nam ominąć podatek.

W tym miesiącu jak zwykle zaproponujemy oferty lokat na najpopularniejsze terminy. Zaproponujemy również najlepiej oprocentowane depozyty w SKOK-ach, a także nieopodatkowane polisolokaty.

Porównanie lokat miesięcznych

Ranking lokat dla tego okresu deponowania jest dość ciekawy. Dlaczego? Dlatego że mamy dwóch wyraźnych liderów, a mianowicie Idea Bank i Getin Online, które oferują odpowiednio 6,00% oraz 5,75%, lecz tylko dla nowych klientów (lokatę możemy założyć tylko raz). W innych bankach otrzymamy zdecydowanie mniej – 3,75% dostaniemy w PBP (Lokata Spinająca) oraz 3,70% w Meritum Banku (depozyty internetowe).

 1. Idea Bank – Lokata na Dobry Początek – 6,00%, niewymagany ROR, dla nowych klientów
 2. Getin Online – Lokata na Start – 5,75%, niewymagany ROR, dla nowych klientów
 3. PBP – Lokata Spinająca – 3,75%, niewymagany ROR
 4. Meritum Bank – Meritum Zysku w Internecie – 3,70%, niewymagany ROR

Porównanie lokat trzymiesięcznych

Jeśli chodzi o porównania lokat, to ten okres jest zwykle najciekawszy – ze względu na dużą liczbę zainteresowanych klientów, banki najintensywniej walczą tutaj o klienta (obok rocznego okresu). Liderem jest Meritum Bank, lecz oprocentowanie sięgające 5% jest tylko dla nowych klientów, wymagany również ROR. Podobnie jest też w neoBanku oraz BGŻ Optimie (wymagany ROR). Nowi klienci otrzymają w tych bankach odpowiednio 4,80% oraz 4,60%. Mniej, bo 4,30% oraz 4,25% otrzymamy w FM Banku oraz PBP. Zaletą tych dwóch lokat jest ich większa dostępność – nie musimy być nowym klientem banku.

 1. Meritum Bank – Pierwsza Lokata – 5,00%, wymagany ROR, dla nowych klientów
 2. neoBank – energoLOKATA 3M PLUS – 4,80%, niewymagany ROR, dla nowych klientów
 3. BGŻ Optima – Lokata bezkarna – 4,60%, wymagany ROR, dla nowych klientów
 4. FM Bank – FM Lokata PRO – 4,30%, wymagany ROR
 5. PBP – Lokata Spinająca – 4,30%, niewymagany ROR

Porównanie lokat sześciomiesięcznych

Lokując pieniądze na 6 miesięcy nie możemy liczyć na specjalne promocje. Oprocentowanie lokat na ten okres jest w związku z tym niższe niż dla trzymiesięcznego okresu. Maksymalnie możemy otrzymać 4,30% w DnB NORD. Zanim cały szereg banków – Credit Agricole, FM Bank, Toyota Bank – w każdym 4,20%, w każdym wymagany ROR. Bez ROR-u najwięcej otrzymamy w FM Banku i Getin Online – 4,10%.

 1. DnB NORD – iNORD – 4,30%, wymagany ROR
 2. Credit Agricole – Lokata Standardowa – 4,20%, wymagany ROR
 3. FM Bank – FM Lokata PRO – 4,20%, wymagany ROR
 4. Toyota Bank – Depozyt Plus – 4,20%, wymagany ROR
 5. FM Bank – FM Lokata – 4,10%, niewymagany ROR

Porównanie lokat rocznych

Deponując pieniądze na 12 miesięcy możemy liczyć na maksymalnie 4,40% w Credit Agricole oraz FM Banku. Korzystne oprocentowanie oferują również Getin Online (4,39%), Toyota Bank (4,35%) oraz Deutsche Bank (4,25%).

 1. Credit Agricole – Lokata Standardowa – 4,40%, wymagany ROR
 2. FM Bank – FM Lokata WIBOR Plus – 4,40%, niewymagany ROR
 3. Getin Online – Lokata Prezesa – 4,39%, niewymagany ROR
 4. Toyota Bank – Lokata Standardowa – 4,35%, niewymagany ROR
 5. Deutsche Bank – db Lokata 4 Pory Zysku – 4,25%, wymagany ROR

Inne ciekawe oferty

Postanowiliśmy w tym miesiącu umieścić inne ciekawe dostępne na rynku oferty. Jedną z nich jest Lokata Promocyjna w SKOK-u Wołomin. Lokując pieniądza na 3 miesiące otrzymamy 6,70% odsetek. Musimy jednak pamiętać, że SKOK-i nie posiadają gwarancji BFG i lokowanie tam środków wiąże się z ryzykiem.

Interesujące mogą się również okazać polisolokaty.

 1. Nordea Bank – Nordea Ekstra Profit – 3,60% – 1 rok
 2. Credit Agricole – Polisa oszczędnościowa Antidotum PRO – 3,60% – 1 rok

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked