Lokaty bankowe – porównanie maj 2012r.

Lokaty bankowe - porównanie maj 2012r.
Lokaty bankowe - porównanie maj 2012r.

Zmiany w majowym rankingu lokat bankowych nie są zbyt widoczne, bowiem tylko niektóre produkty oszczędnościowe oferowane przez polskie banki stały się nieco bardziej atrakcyjne. Co więcej nadal czołowe miejsca w rankingu zajmują depozyty, które oferowana są tylko nowym klientom, posiadają niskie maksymalne kwoty lub inne ograniczenia. Podejmowane w ostatnich dniach decyzje przez wiele banków o zwiększeniu oprocentowania lokat pozwala przypuszczać, iż sytuacja ta być może wkrótce zmieni się na lepsze. Czy tak będzie pokaże czas. Tymczasem warto wiedzieć, które banki oferują najbardziej korzystne warunki.

W kategorii lokat miesięcznych pozycję lidera zajmuje Bank BGŻ Optima i jego Lokata Bezkarna, na której zarobić można 6,30 %. Co prawda jest to lokata czteromiesięczna, jednak ze względu na fakt, iż można ja w dowolnym momencie zerwać bez utraty odsetek zaliczona została do kilku kategorii. Znacznie mniej korzystne warunki oferuje Eurobank, który w rankingu zajmuje miejsce drugie. Wybierając z jego oferty Lokatę Terminową nawet 5,20 %. Ostatnia pozycja na podium ponownie przypada w udziale BGŻ Optimie i Lokacie Standardowej. Oprocentowanie takiego depozytu wynosi 5,00 %. Oferty pozostałych banków na ogół oscylują w granicach 3,00 % – 4,00 %.

Lokaty trzymiesięczne to bez wątpienia jedne z najczęściej wybieranych depozytów, dlatego też warunki oferowane przez banki są w ich przypadku bardzo atrakcyjne. Od wielu już miesięcy pozycje lidera zajmuje Meritum Bank i jego Lokata Pierwsza. Depozyt ten posiada jednak wiele ograniczeń i nie ma możliwości zdeponowania na nim zbyt dużej kwoty. Oprocentowanie jakie proponuje Meritum Bank to aż 8,50 %. Innym atrakcyjnie oprocentowanym depozytem jest Lokata Bezkarna dostępna w ofercie Banku BGŻ Optima, na której zarobimy 6,30 %. Warto również zwrócić uwagę na FM Lokatę oferowaną przez FM Bank, na której zarobić można 6,10 %. Ofert oscylujących w granicach 6,00 % znaleźć można jeszcze kilka, dlatego warto równie rozważyć propozycje innych banków.

Lokaty półroczne w ostatnich miesiącach stały się nieco bardziej atrakcyjne, gdyż banki usiłują namówić klientów do nieco dłuższego zamrażania swoich oszczędności. By zarobić najwięcej warto zdecydować się na jedną z internetowych lokat w Meritum Banku, który proponuje nawet 6,50 %. Dokładnie takie same warunki proponuje Kredyt Bank na Lokacie z Premią. Nieco mniej, bo 6,30 % zarobimy na M Lokacie dostępnej w ofercie FM Banku. Dokładnie 6,00 % zarobić można wybierając Lokatę Terminową z oferty Get Banku. Pozostałe lokaty o terminie zapadalności wynoszącym 6 miesięcy nie są już tak atrakcyjne, aczkolwiek wiele banków oferuje oprocentowanie wyższe niż 5,00 %.

Ostatnim segmentem porównania są lokaty roczne, które posiadają w ofercie niemalże wszystkie banki. Zdecydowanym liderem w tym segmencie jest Meritum Bank, który proponuje swoim klientom na lokatach internetowych nawet 6,60 %. Na nieco mniej, a dokładnie rzecz ujmując 6,40 % liczyć mogą klienci FM Banku, którzy zdecydują się skorzystać z FM Lokaty. Ostatnie miejsce na podium przypada w udziale Santander consumer Bankowi, który na Lokacie Direct + Internet oferuje 6,20 %. Lokaty oferowane przez inne banki nierzadko oferują 5,00 % – 6,00 %, dlatego też warto się zapoznać również z nimi.

W ostatnich dniach na podwyżkę oprocentowania zdecydowało się kilka banków, kilka tez włączyło do swojej oferty nowe, nieco bardziej atrakcyjne od dotychczasowych depozyty, dlatego też bardzo prawdopodobne jest, iż warunki proponowane przez banki w niedalekiej przyszłości nieco się poprawią. Coraz większą konkurencję dla banków stanowią też kasy oszczędnościowe, które kuszą swoich klientów coraz bardziej atrakcyjnymi lokatami. Być może sytuacja ta przyczyni się do rozpoczęcia wojny depozytowej.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked