Lokaty bankowe – porównanie maj 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie maj 2011r.
Lokaty bankowe - porównanie maj 2011r.

Przedstawiony kwietniowy raport dotyczący inflacji w Polsce nie nastraja pozytywnie inwestorów, którzy decydują się pomnażać swoje oszczędności na lokatach bankowych. Zarobione odsetki mogą nie pokryć jej wpływu na wartość pieniądza. Dlatego warto wybierać jedynie najwyżej oprocentowane lokaty, które mimo wszystko nadal okazują się atrakcyjne.

Według Związku Banków Polskich inflacja do końca roku ma zmniejszyć się o co najmniej kilka dziesiątych części procenta. Dlatego nie należy przykładać zbyt dużej wagi do aktualnych wskaźników i rezygnować z depozytów. Ponadto Narodowy Bank Polski w kwietniu kolejny raz podwyższył stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Niestety nie przełożyło się to znacząco na rynek lokat. W czołówce nadal dominują te same placówki co miesiąc temu, choć nie obeszło się bez niewielkich roszad. Tradycyjnie już, bez dłuższego zastanowienia można udać się do Getin Banku, który w każdej lokacie terminowej z dzienną kapitalizacją odsetek oferuje jedne z lepszych warunków.


3-miesięczne depozyty są aktualnie bardzo wysoko oprocentowane. Wiąże się to ze zbliżającą się wielkimi krokami zmianą w przepisach. Pewnie każdy jest już świadomy skutków nowej zasady naliczania podatku proponowanej przez Ministerstwo Finansów. Dlatego banki kuszą inwestorów świetnymi ofertami. W Idea Bank przez zaledwie 90 dni można zarobić 4,63% w skali roku. Od uzyskanych odsetek nie trzeba odprowadzać podatku, ponieważ są one naliczane codziennie i nie przekraczają minimalnego progu. Podobnie jest w Getin Bank i Open Finance. W obu placówkach proponowane oprocentowanie wynosi 4,43%. Kolejne miejsce w rankingu 3-miesięcznych lokat bankowych należy do Meritum Bank, który niestety obniżył gwarantowane zarobki do 4,39% w skali roku.

Pod względem oprocentowania lider porównania półrocznych depozytów nieznacznie odbiega od 3-miesięcznych. Kto chce zainwestować wolny kapitał na 180 dni, powinien skierować swoje kroki do Banku Pocztowego. Proponuje on 4,81% w skali roku, z dzienną kapitalizacją odsetek. To zasługa wprowadzonych ostatnio zmian, które jak widać wyszły placówce na dobre. Wyższość Banku Pocztowego musiała uznać cała grupa instytucji z gwarancją zysku na poziomie 4,61% w skali roku. Należą do niej: Getin Bank, Idea Bank, Meritum Bank i Open Finance. Przy lokacie 6-miesięcznej również należy odnotować obniżkę wprowadzoną w Meritum Bank.

Wyraźny spadek zainteresowania nastąpił w lokatach o dłuższym okresie trwania. Już 12-miesięczny depozyt dla wielu inwestorów jest niedopuszczalny. Zasygnalizowały to również niektóre banki, obniżając oprocentowanie. Nikt natomiast nie zdecydował się na podwyżki. Tym samym liderem rocznych lokat bankowych pozostaje Idea Bank z propozycją zarobków 5,33%. Kolejne w rankingu – Meritum Bank (5,02%) i FM Bank (5,00%) należą właśnie do grupy obniżającej atrakcyjność oferty.

Umiarkowany optymizm na rynku depozytów bankowych ściśle wiąże się z zapowiadanymi noworocznymi zmianami w ordynacji podatkowej. Należy więc podkreślać, że najkorzystniej jest wybrać taką opcję inwestycji, by nie zakończyła się ona po 1 stycznia 2012 roku.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked