Lokaty bankowe – porównanie luty 2013r.

Lokaty bankowe - porównanie luty 2013r.
Lokaty bankowe - porównanie luty 2013r.

Po serii obniżek stop procentowych zaprowadzonej przez Radę Polityki Pieniężnej, banki istotnie zmniejszyły oprocentowanie swoich depozytów, co niestety sprawiło, iż znalezienie atrakcyjnej lokaty stało się bardzo trudnym zadaniem. Większość najwyżej oprocentowanych depozytów oferowanych jest w ramach promocji, która nakłada na klientów dodatkowe obowiązki lub ograniczenia. Alternatywnym rozwiązaniem może być założenie lokaty w jednym z banków spółdzielczych, co nierzadko wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, jednak mimo wszystko się opłaca. Kto oferuje dziś najlepsze depozyty?

Lokaty miesięczne

W kategorii lokat jednomiesięcznych liderem jest SKOK Wołomin i jego Lokata internetowa. Założyć ją można na okres od jednego do czterech miesięcy, a jej oprocentowanie wynosi od 7,50 % do nawet 7,70 % (wysokość oprocentowania uzależniona jest od ilości posiadanych udziałów w kasie). Kolejne miejsca w rankingu zajmuje oferowana przez Getin Online Lokata na Start. Jej oprocentowanie wynosi 7,00 %, a maksymalna kwota inwestycji ograniczona została do poziomu 20 000 złotych. Trzecie miejsce na podium zajmuje Idea Bank i jego Lokata na Dobry Początek. Do niedawna jej oprocentowanie wynosiło 7,00 %, jednak w ostatnich dniach bank zadecydował o jego obniżeniu do poziomu 6,50 %. Maksymalna kwota depozytu niezmiennie wynosi 10 000 złotych.

Lokaty trzymiesięczne

Kolejny segment porównawczy stanowią lokaty trzymiesięczne. Pozycja lidera w tej kategorii również przypada w udziale SKOK-owi Wołomin. W jego ofercie znaleźć można kilka depozytów, których okres zapadalności wynosi 3 miesiące i co istotne każdy z nich z stawia bank na czołowej pozycji. Najatrakcyjniej oprocentowany depozyt trzymiesięczny to Lokata z Klasą, której oprocentowanie wynosi nawet 8,20 % (zależne od ilości udziałów w kasie). Nieco mniej, bo 6,45 % proponuje na eLokacie 24 SK Bank – Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa. Kolejnym produktem, o którym warto wspomnieć jest Lokata Pierwsza dostępna w ofercie Meritum Banku. Proponuje 6,00 %, jednak jej maksymalna kwota ograniczona została do 20 000 złotych.

Lokaty sześciomiesięczne

Klienci zainteresowani depozytami półrocznymi również powinni zainteresować się ofertą SKOK-u Wołomin, który na Lokacie 6 miesięcznej proponuje od 7,30 % do 7,50 %. Wybierając 6-miesięczną Lokatę 24 z oferty SK Banku liczyć można na oprocentowanie wynoszące 6,66 %. Kolejnym bankiem, którego oferta powinna nas zainteresować jest kolejny bank spółdzielczy – SKOK Stefczyka. W jego ofercie znaleźć można e-lokatę, której oprocentowanie wynosi 5,80 % (6,00 % dla kwoty wynoszącej przynajmniej pół miliona).

Lokaty dwunastomiesięczne

W kontekście lokat rocznych sytuacja wygląda bardzo podobnie. Najwyższe oprocentowanie proponuje SKOK Wołomin na Lokacie Nowej. Jej oprocentowanie mieści się w przedziale od 6,70 % do 7,20 %. Niemniej konkurencyjne warunki proponuje SK Bank na swojej eLokacie 24 – 12 miesięcznej dla nowożeńców. Wybierając ten depozyt z jego oferty liczyć można na oprocentowanie wynoszące 6,80 %. W zestawieniu najatrakcyjniej oprocentowanych lokat rocznych nie może zabraknąć również SKOK-u Stefczyka, który na swojej e-lokacie proponuje nawet 6,30 %.

Zaprezentowane w rankingu depozyty to promocyjne lokaty oferowane przez banki komercyjne oraz lokaty oferowane przez banki spółdzielcze. Dokonując wyboru jednego z zaprezentowanych powyżej produktów warto uprzednio dokładnie zapoznać się z ich regulaminami oraz wszelkimi kosztami wiążącymi się ze skorzystaniem z oferty. W przypadku banków spółdzielczych koszty te są zwykle dość znaczące, dlatego też rozwiązanie to opłacalne będzie tylko w przypadku inwestowania przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked