Lokaty bankowe – porównanie luty 2012r.

Lokaty bankowe - porównanie luty 2012r.
Lokaty bankowe - porównanie luty 2012r.

Początek lutego na rynku lokat bankowych przyniósł dość znaczące zmiany. Powodem większości z nich jest zbliżający się wielkimi krokami termin wprowadzenia w życie zapowiadanych od miesięcy zmian w ordynacji podatkowej. Już teraz wiele banków zdecydowało się na wycofanie ze swojej oferty lokat z codzienną kapitalizacją odsetek, które pozwalały na unikniecie podatku od zysków kapitałowych. Lada dzień depozyty tego typu znikną z oferty Getin Noble Banku, który pod tym względem niewątpliwie wiódł prym. Gdzie zatem warto zdeponować posiadane nadwyżki? Które banki oferują najkorzystniejsze warunki?

Pierwszym segmentem, który zostanie przez nas porównany jest segment lokat jednodniowych, które przez niektóre banki i instytucje finansowe są maksymalnie eksploatowane. W tej kategorii niewątpliwie najlepsze oferty przygotowały SKOK-i. Zakładając Lokatę Królewską oferowaną przez SKOK Wesoła możemy liczyć na 6,48 % netto (8,00 % na tradycyjnej lokacie)!  Jest to jedyna lokata w tej kategorii, która pozwala zarobić ponad 6,00 % netto. Kolejna na podium Lokata Korzystna dostępna w ofercie SKOK-u Stefczyka daje zarobić już tylko 5,30 %. Ostatnia lokata, która zasłużyła na miejsce na podium to Lokata Każdy Dobry Dzień, którą znaleźć można w ofercie BOŚ Banku. Klienci, którzy zdecydują się na jej założenie mogą oczekiwać zysku w wysokości 4,86 %.

Cieszącym się niemałym zainteresowaniem terminem zapadalności jest 1 miesiąc, dlatego też lokaty miesięczne oferuje bardzo wiele polskich banków. By zagwarantować sobie największy zysk warto odwiedzić jedną z placówek Volkswagen Bank. Wybierając z oferty tej instytucji Lokatę Owoc Dnia będziemy mogli liczyć na 5,51 %. W porównaniu z 6,48 % SKOK-u Wspólnoty nie jest to wiele, jednak wynik ten pozwolił na zdobycie pozycji lidera na tym segmencie. Kolejne miejsce na podium dzielą miedzy sobą Toyota Bank oraz Eurobank, które pozwalają zarobić po 5,50 %. Ostatnia, trzecia lokata należy do Invest Banku i jego Lokaty Nie Codziennej. Zakładając ją zarobimy 5,20 % w skali roku. Pozostałe instytucje bankowe oferujące lokaty o terminie zapadalności wynoszącym jeden miesiąc proponują dużo poniżej 5,00 %.

Kolejny segment porównań stanowią lokaty trzymiesięczne cieszące się prawdopodobnie największym zainteresowaniem klientów. Mamy tutaj ze znacznie wyższym oprocentowaniem aniżeli w przypadku lokat o krótszym terminie i znacznie szerszym wyborem produktów depozytowych. By zarobić aż 6,89 % trzeba wybrać się do Meritum Banku. Tyle bowiem bank ten oferuje na lokacie Pierwszej. Nieco mniej, bo 6,48 % daje zarobić Lokata z Kuponem III w Idea Banku, która została przedłużona do 10 lutego. Ponad sześć procent zarobimy także w Getin Online wybierając jedną z dostępnych w jego ofercie lokat – Lokatę na Start lub Top Lokatę. Oprocentowanie tych depozytów wynosi odpowiednio 6,50 % oraz 6,03 %. By skorzystać z tak atrakcyjnych warunków warto się spieszyć, bowiem jak wspomnieliśmy na początku Getin Noble Bank wycofuje z oferty lokaty codziennie kapitalizowane – oferowane będą one jedyni do 5 lutego! By zarobić przynajmniej 6,00 % warto zapoznać się również z ofertami Idea Banku, neoBanku oraz Toyota Banku.

Lokaty półroczne to produkty, po które zazwyczaj sięgają osoby zainteresowane długoterminowym oszczędzaniem, ale obawiając się nieco zmian zachodzących na rynku i możliwości korzystnych zmian oprocentowania depozytów nie wybierają lokat o dłuższym terminie zapadalności. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjną propozycję w tej kategorii przygotował FM Bank. Zakładając Lokatę Kapitalnie Zyskowną, która dodatkowo daje gwarancje podatkową zarobimy 6,10 %. Takie same warunki proponuje Toyota Bank na Lokacie kapitalnej, jednak jej założenie uwarunkowane jest posiadaniem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku. 6,05 % zarobią klienci, którzy wybiorą Lokatę z Gwarancją w Meritum Banku. Z kolei 6,00 % proponuje Idea Bank na Lokacie Tax Free.

Ostatnim segmentem porównań są lokaty roczne, które posiada w swojej ofercie wiele banków. Najbardziej atrakcyjnym depozytem dwunastomiesięcznym jest Lokata Kapitalnie Zyskowna oferowana przez FM Bank. Klienci, którzy wybiorą ten produkt mogą oczekiwać zysku w wysokości 6,20 %. O 0,05 % mniej zyskają właściciele lokaty kapitalnej oferowanej przez Toyota Bank. Niestety z posiadaniem tego depozytu wiąże się konieczność założenia rachunku. Ostatnie miejsce na podium przypada w udziale Idea Bankowi, który na Lokacie Tax Free proponuje 6,05 %. Pozostałe instytucje bankowe i niebankowe na ogół oferują poniżej 6,00 % netto.

Wiele z zaprezentowanych w powyższym rankingu lokat oferowanych jest na warunkach promocyjnych lub obowiązują jedynie czasowo. Przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z nich pamiętajmy, by sprawdzić, czy dana lokata jest jeszcze oferowana lub czy proponowane warunki nie uległy zmianie. Nadal do bardzo atrakcyjnych lokat, a szczególnie tych krótkoterminowych, zalicza się głównie te z codzienną kapitalizacją odsetek. By z nich skorzystać warto się spieszyć, gdyż na dniach mogą one zostać wycofane.

 

1 Comments

  1. Witam,
    Czy posiadają Państwo porównanie/analizę lokat bankowych w 2012 roku banków? interesują mnie w szczególności Bank Millennium, BGŻ oraz BOŚ Banku

    Pozdrawiam,
    Magdalena

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked