Lokaty bankowe – porównanie luty 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie luty 2010r.
Lokaty bankowe - porównanie luty 2010r.

Rynek lokat bankowych nabiera coraz większych rumieńców. Po pojawieniu się oferty Idea Banku inne placówki mają ciężki orzech do zgryzienia. Jeśli chcą się liczyć wśród klientów, muszą sięgnąć głębiej do kieszeni i również zaproponować wyższe oprocentowanie. W najbliższym czasie zwiększenie atrakcyjności ofert depozytów nie będzie takie trudne. Wszystko przez decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych.

Przez najbliższe pół roku walka o klientów będzie najbardziej zacięta. Jeśli bowiem Idea Bank również zdecyduje się na podwyżki, konkurencja może nie zdołać przeskoczyć wysoko powieszonej poprzeczki. To właśnie nowy twór Getin Holding dominuje w rankingu najlepszych lokat w pierwszych dwóch miesiącach 2011 roku. Na szczególne warunki mogą liczyć właściciele firm decydujący się na depozyt, ale klienci indywidualni również nie będą zawiedzeni.


Lokaty trzymiesięczne, które według analityków ciągle będą cieszyć się największym zainteresowaniem, pozwalają w obecnej chwili zarobić niemałe pieniądze. Idea Bank oferuje oprocentowanie na poziomie 5,05 procenta z codzienną kapitalizacją odsetek. Oznacza to tyle, że decydując się na inwestycję 10 tysięcy złotych, po 90 dniach nasz kapitał powiększy się o ponad 125 złotych! Nieco gorzej można zarobić w Getin Bank, który zajmuje drugie miejsce w rankingu z ofertą 4,86 procenta. Niewiele mniej otrzymamy w Open Finance – 4,85%.

W rankingu lokat półrocznych również dominuje Idea Bank, ale w tym przedziale zrównuje się z nim Open Finance. Tutaj możemy liczyć na pomnożenie kapitału o 5,20 procenta. Na trzecim miejscu plasuje się Getin Bank, który pozwoli nam zarobić równe pięć procent.

Patrząc na lokaty roczne, niewiele się zmienia – przynajmniej na fotelu lidera. Mimo że oprocentowanie depozytów podwyższyły w ostatnich dniach Meritum Bank i FM Bank, najlepszą ofertą na rynku może się pochwalić Idea Bank. 5,45 procenta w skali roku z dzienną kapitalizacją odsetek pozwoli nam pomnożyć 10 tysięcy złotych o ponad 560 złotych. Wspomniane wcześniej placówki, zajmujące wspólne drugie miejsce, proponują oprocentowanie na poziomie 5,30%.

Ciekawiej wygląda sytuacja w zestawieniu ofert lokat dwuletnich. Tylko w tym przedziale nie zobaczymy na pierwszym miejscu Idea Banku, który musi się zadowolić pozycją tuż za liderem z oprocentowaniem 5,58. Dzięki podwyżce w ostatnim czasie, obecnie najlepszą lokatę dwuletnią oferuje Noble Bank.

Chociaż potencjalne zyski już na dzień dzisiejszy mogą kusić potencjalnych inwestorów, to jednak powinni oni wstrzymać się z zakładaniem lokat długoterminowych. Jeśli ktoś chce oddać pieniądze do depozytu, powinien na razie zdecydować się na trzy- lub sześciomiesięczną ofertę. Podwyżka stóp procentowych przez RPP wywoła bowiem w najbliższym czasie podwyżki w oprocentowaniu lokat. Lepiej więc nie wiązać się z bankiem na dłużej, bo ewentualne przerwanie inwestycji w celu zmiany oferty na korzystniejszą, spowoduje utratę odsetek.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked