Lokaty bankowe – porównanie listopad 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie listopad 2011r.
Lokaty bankowe - porównanie listopad 2011r.

Koniec października na rynku produktów depozytowych nie przyniósł dużych zmian. Co prawda pojawiło się kilka nowych ofert, kilka depozytów wyraźnie uatrakcyjniono, jednakże nikogo już nie dziwią reklamy banków, które pozwalają zarobić nawet 6,00 procent netto. Pojawienie się kilka tygodni temu takich lokat w ofercie kilku banków budziło niemałe zdziwienie. Obecnie tak atrakcyjne depozyty proponuje kilka czy kilkanaście działających na polskim rynku banków. Które z nich pozwalają zarobić najwięcej? Gdzie zdeponować oszczędności na okres jednego miesiąca, a gdzie na znacznie dłuższe?

Porównanie rozpoczynamy od analizy rynku lokat jednodniowych. Lokaty tego typu nie są zbyt popularne, oferuje je zaledwie kilka banków i nie można na nich zbyt wiele zarobić. Zdecydowanym liderem w tej kategorii jest SKOK Stefczyka, gdzie na Lokacie korzystnej zarobimy 5,30 %. Jest to jedyna lokata jednodniowa pozwalająca zarobić ponad pięć procent. Kolejna na podium Lokata Dzień i Noc w SKOK-u Piast daje zarobić 4,75 %. Oprocentowanie niższe o 0,50 % proponuje toyota Bank klientom, którzy wybiorą Plan Depozytowy + 19.Ostatnim bankiem w tej kategorii, który pozwala zarobić przynajmniej 4,00 % jest Bank Polskiej Spółdzielczości.


Porównując oferty lokat o okresie zapadalności wynoszącym 1 miesiąc widać, iż segment ten nie jest szczególnie atrakcyjny dla klientów – okres ten nie należy do szczególnie popularnych, przez co oferowane depozyty mało atrakcyjne. Liderem rankingu są Bank Pocztowy oraz Inteligo. Banki te pozwalają zarobić jedynie 3,70 %. Niestety pozostałe banki oferujące najkorzystniejsze lokaty miesięczne proponują bardzo zbliżone warunki: 3,65 % Get Bank, 3,44 % Alior Bank i 3,28 % Eurobank.

Kolejny segment porównań stanowią niezwykle popularne lokaty 3-miesięczne. Takie depozyty oferuje dziś niemalże każdy działający na polskim rynku bank, co więcej wiele z nich daje na nich zarobić przynajmniej 6 procent. Zdecydowanym liderem rankingu jest Meritum Bank i jego Lokata Powitalna oprocentowana na 6,83 %! Tak wysokiego oprocentowania netto dawno nie było na naszym rynku. Druga pozycja przypada w udziale instytucji Getin Online, która oferuje Lokatę na start pozwalającą na osiągnięcie zysku w kwocie 6,47 %. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Idea Bank, gdzie wybierając lokatę 101 dniową zarobimy 6,10 %. By skorzystać z atrakcyjnej lokaty oferującej przynajmniej 6,00 % netto warto wybrać się również do FM Banku, Alior Banku, Toyota Banku czy neoBanku.

Dokonując porównania lokat o okresie zapadalności wynoszącemu 6 miesięcy wyraźnie widać, iż warunki również są bardzo atrakcyjne. Znalezienie depozytu oferującego 6-procentowe zyski nie stanowi dziś większego problemu. Najwięcej, bo 6,02 % oferuje FM Bank na Lokacie Kapitalnie Zyskownej. Zaledwie 0,01 % mniej zarobimy na FM Lokacie proponowanej przez ten sam bank. Dokładnie6,00 % oferuje Bank Pocztowy oraz Toyota Bank. Oferty pozostałych banków niestety nie są już tak atrakcyjne i mieszczą się w przedziale od 5,90 % do 4,81 %.

Klienci, którzy są gotowi zamrozić własne oszczędności na okres jednego roku powinni skorzystać z Lokaty Urodzinowej w Getin Online oraz Lokaty z Gwarancją w Meritum Bank – oba depozyty dają zarobić 5,90 %. Atrakcyjne warunki  (5,85 %) proponują również Idea Bank oraz FM Bank. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Inteligo, Santander Consumer Bank, Get Bank oraz Meritum Bank. Wszystkie pozwalają zarobić nieco ponad 5,00 %.

Nieco korzystniej niż lokaty roczne prezentują się oferty depozytów o okresie zapadalności dwukrotnie dłuższym. Liderem tego segmentu jest bez wątpienia Idea Bank, który na Lokacie Idealnej daje zarobić aż 6,00 %. 0,25 % mniej proponuje Meritum Bank klientom, którzy wybiorą Lokatę Internetową. Miejsce trzecie w rankingu dzielą Getin Bank i jego Lokata Słoneczna oraz Lokata Optymalizator z oferty Noble Banku – obie proponują 5,67 %. Pozostałe banki w rankingu poza BPH oferują poniżej 5 procent.

Jak widać warunki proponowane przez działające na naszym rynku banki z każdym miesiącem stają się coraz bardziej atrakcyjne. Jak długo potrwa jeszcze taka sytuacja? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Z pewnością nie będzie ona trwać wiecznie, dlatego warto już teraz rozejrzeć się za atrakcyjnym produktem depozytowym. Dokonując wyboru pamiętajmy, by zwracać uwagę na zapisy regulaminowe, bowiem wiele spośród zaprezentowanych powyżej lokat oferowanych jest w promocji, część też wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked