Lokaty bankowe – porównanie lipiec 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie lipiec 2011r.
Lokaty bankowe - porównanie lipiec 2011r.

Widmo zbliżającego się końca lokat z dzienną kapitalizacją odsetek pozwalającą ominąć podatek Belki sprawia, że banki coraz bardziej naciskają klientów na zakładanie depozytów. Walka w przypadku 3-miesięcznych lokat przez ostatnie 30 dni była najgorętsza od wielu lat, co przyczyniło się do ogromnych wzrostów oprocentowania najlepszych produktów. Porównanie lokat krótkoterminowych na lipiec 2011 różni się od czerwcowego prawie wszystkim –zarówno  liderami, jak  i oferowanymi zarobkami.

Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie, zgodnie z zapowiedziami, w życie od 1 stycznia 2012 roku, osoby związane z bankami długimi umowami zaczną tracić po 19% swoich zarobków dziennie. Jak na razie dzienna kapitalizacja pozwala ominąć podatek od zysków kapitałowych i tylko lokaty oferujące taką cechę liczą się na rynku. Nic więc dziwnego, że banki prześcigają się w oferowaniu lepszych warunków, by maksymalnie wykorzystać gorący okres wśród inwestorów. Największym zainteresowaniem cieszą się lokaty 3- i (choć nieco mniej) 6-miesięczne.


Nieoczekiwanym liderem lipcowego porównania 90 dniowych depozytów okazał się Raiffeisen Bank. Dotychczas nie licząca się zbytnio na rynku depozytów placówka widocznie zdała sobie sprawę, że lokaty o krótkim okresie trwania przyciągną w najbliższym czasie sporą liczbę klientów. Niezwykle pozytywną niespodzianką są również proponowane przez najlepsze banki oprocentowania. Raiffeisen Bank gwarantuje odsetki na poziomie 5,27% w skali roku, z dzienną kapitalizacją odsetek (6,5% brutto). Niewiele mniej zarobimy w Idea Bank – 5,25% (netto). Kolejne miejsca w porównaniu zajmowane przez Get Bank (dawny Allianz Bank) i Meritum Bank odstają od czołówki dość znacznie, proponując swoim klientom oprocentowanie 4,87% z dzienną kapitalizacją. Podobnie jest w Millenium Bank (4,86% netto).

Jak widać tendencja wzrostowa w porównaniu do ofert dostępnych w czerwcu jest imponująca. Zaledwie miesiąc temu propozycja opiewająca na 4,65% wystarczyła FM Bankowi, by przewodzić w rankingu. Różnica w porównaniu do lipca 2011 r. wynosi ponad pół punktu procentowego!

Znaczna poprawa została odnotowana również w nieco dłuższych depozytach. 6-miesięczna lokata w Idea Banku pozwala zarobić 5,40% w skali roku. Odsetki są oczywiście wolne od podatku, dzięki dziennej kapitalizacja odsetek. Proponowane przez placówkę Leszka Czarneckiego oprocentowanie jest bezkonkurencyjne. Drugi w rankingu Deutsche Bank oferuje jedynie 5,27%, a goszczący na kolejnych miejscach Meritum Bank i FM Bank (obydwa banki nie zmieniły oprocentowania od czasu poprzedniego porównania) kolejno 5,04% i 5,00%.

Dużo mniejszym zainteresowaniem inwestorów cieszą się aktualnie lokaty dłuższe niż 6 miesięcy. Wiąże się to z planowanymi na nowy rok zmianami w przepisach podatkowych. Banki nie rezygnują jednak z systematycznego podwyższania oprocentowania na rocznych depozytach. Dzięki temu klienci mogą zarobić całkiem sporo. W Idea Banku przez 12 miesięcy powiększymy kapitał o 5,85%, z kapitalizacją odsetek co 24 godziny. Dużo mniejsze odsetki naliczą Getin Bank (5,27% netto), FM Bank (5,20%), Get Bank (5,08%) i Meritum Bank (5,02%), choć to nadal jedne z najlepszych dostępnych lokat na polskim rynku.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked