Lokaty bankowe – porównanie kwiecień 2012r.

Lokaty bankowe - porównanie kwiecień 2012r.
Lokaty bankowe - porównanie kwiecień 2012r.

Wraz z ostatnim dniem marca w życie weszły nowe przepisy dotycząca zasad zaokrąglania podatku od zysków kapitałowych. Niestety dla klientów zainteresowanych produktami oszczędnościowymi zmiany te nie oznaczają nic dobrego. Od pierwszego kwietnia z ofert kilku banków, które nie zdecydowały się na taki krok wcześniej, zniknęły lokaty z codzienna kapitalizacją odsetek, które pozwalały na unikniecie podatku Belki i tym samym osiągnięcie znacznie wyższego zysku. Niestety nie sprawdziły się przewidywania wielu ekonomistów i na rynku depozytów bankowych nie pojawił się produkt, który mógłby godnie zastąpić lokaty antybelkowe.

W ostatnich tygodniach na rynku lokat bankowych zaszło wiele zmian – na przebudowę własnych ofert bankowych zdecydowało się przynajmniej kilka banków. W wyniku tych zmian pojawiło się kilka zupełnie nowych produktów, a kilka wycofano z rynku. Niestety zaprowadzone zmiany nie okazały się zbyt atrakcyjne dla klientów, bowiem trudno znaleźć lokatę, która oferowałaby oprocentowanie w wysokości około 6,00 % netto. Który bank najlepiej wybrać?

Klienci zainteresowani lokata o terminie zapadalności wynoszącym 1 miesiąc powinni odwiedzić przede wszystkim Euro Bank, w ofercie którego znaleźć można Lokatę Terminową oprocentowanej na 6,20 % w skali roku. Druga pozycję na podium zajmuje Bank BGŻ Optima. Wybierając Lokatę standardową z oferty banku liczyć można na 5,10 %. Znacznie mniej zarobić można zakładając FM Lokatę terminową z oferty FM Banku – decydując się na taką opcję zarobić można jedynie 4,20 %. Niestety oferty pozostałych banków nie prezentują się szczególnie interesująco i zwykle proponują około 4,00 %.

W kategorii lokat 3-miesięcznych od dłuższego czasu najbardziej atrakcyjnym depozytem jest Lokata Pierwsza oferowana przez Meritum Bank. Oprocentowanie proponowane przez ten bank, to aż 8,50 % brutto. Depozyt ten adresowany jest jednak do klientów niezwiązanych dotychczas z bankiem. Drugie miejsce na podium zajmuje neoBank i jego Lokata Maksymalna, która pozwala zarobić 6,35 %. Ostatni depozyt, który zasługuje na wyróżnienie to Lokata ekspresowa dostępna w ofercie Idea Banku. Decydując się na taką lokatę liczyć można na oprocentowanie wynoszące 6,20 %. Warunki proponowane przez inne banki są na ogół mniej atrakcyjne i oscylują w graniach 5,00-6,00 %.

W kategorii lokat 6-miesięcznych warunki proponowane przez banki są już nieco mniej atrakcyjne. Najwięcej, bo 6,20 % oferuje Alor Bank na Lokacie standardowej. Kolejna pozycje zajmuje kilka banków, które oferują depozyty oprocentowane na 6,10 % w skali roku – należą do nich Toyota Bank, FM Ban, Meritum Bank oraz Euro Bank. Równie duża konkurencja zdominowała trzecie miejsce na podium, gdzie dokładnie takie same warunki (6,00 %) proponują: Meritum Bank, Euro Bank, BGŻ Optima oraz Get Bank. Propozycje pozostałych banków na ogół są zbliżone, dlatego znalezienie stosunkowo atrakcyjnie oprocentowanego depozytu nie powinno stanowić problemu.

Ostatni segment porównań stanowią lokaty 12-miesięczne. W ich przypadku oprocentowanie jest bardzo zbliżone do tego, jakie oferowane jest na lokatach półrocznych. Najwięcej, bo 6,20 % oferują FM Bank, Santander Consumer Bank oraz Meritum Bank. Wybierając roczną lokatę w Get Banku zarobimy 6,15 %. Ostatnie miejsce na podium przypada w udziale grupie banków oferujących lokaty, których oprocentowanie wynosi 6,10 %. Wśród banków oferujących takie warunki znajdują się: Santander Consumer Bank, Euro Bank oraz Meritum Bank.

Zmiany na rynku lokat bankowych w ostatnim czasie były bardzo widoczne. Na przebudowę ofert i włączenie do nich nowych produktów depozytowych zdecydowało się wiele banków, dlatego też bardzo prawdopodobne jest, iż tendencja ta się utrzyma i pewne zmiany zaoferują również banki, które maksymalnie wykorzystały okres dopuszczający istnienie lokat antypodatkowych i wycofały je dopiero kilka dni temu. Niestety wystąpienie wojny depozytowej i pojawienie się na rynku znacznie bardziej atrakcyjnych lokat jest mało realistycznym scenariuszem.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked