Lokaty bankowe – porównanie kwiecień 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie kwiecień 2011
Lokaty bankowe - porównanie kwiecień 2011

Po kilku tygodniach zawirowania na polskim rynku lokat bankowych, spowodowanym planowaniem przez Ministerstwo Finansów zmian w naliczaniu podatku, wszystko wróciło do normy. Dodatkowym bodźcem, przyciągającym klientów do inwestowania w depozyty, jest chęć zarobienia dodatkowych środków na późniejszą emeryturę. Banki mogą więc znowu rozpocząć ofensywę, bez wprowadzania wątpliwych nowości, jak na przykład lokaty z zapewnieniem stałych dochodów, bez względu na zmiany przepisów. Takie oferty nie mają na razie racji bytu.

Ewentualnie zmiany będą obowiązywać najszybciej od początku 2012 roku. Czasu na zarobienie jest więc jeszcze sporo. Oczywiście największe oprocentowanie oferują lokaty długoterminowe, choć 1- i 3-miesięczne depozyty powinny zacząć cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Wiele banków wprowadza nawet możliwość zaledwie kilkudniowego oszczędzania. Jednak krótkie promocje nie są uwzględniane w rankingu i oferta np. Tydzień w Tydzień Polbanku jest tylko doraźnym sposobem na zarobek.


Obecnie ciekawą opcją są już 30-dniowe formy oszczędzania. Krótki okres trwania wcale nie oznacza znikomych zarobków. Allianz Bank oferuje oprocentowanie 3,65% w skali roku, z dzienną kapitalizacją odsetek. Minimalny wkład wynosi jednak 3000 złotych, co jest małym odstępstwem od praktyk stosowanych w innych placówkach. Interesującą miesięczną lokatę posiada w swojej palecie Polbank EFG. Oprocentowanie 4,60% z kapitalizacją na koniec okresu rozliczeniowego daje nominalną wartość 3,65, w porównaniu do konkurencji z codziennym naliczaniem odsetek. Wcale nie gorzej można zarobić w Inteligo – 3,60%, z minimalnym kapitałem 1000 złotych.

Niewielkie zmiany dokonały się w czołówce lokat 3-miesięcznych. Pierwsza trójka, z niemalże identyczną ofertą, proponuje 4,43% w skali roku. Oczywiście z dzienną kapitalizacją odsetek, co jak na razie daje szansę niemałego, jak na lokaty, zarobku. Liderzy to Open Finance z Lokatą Optymalną, Idea Bank – Lokata Idealna i Getin Bank – Lokata Codzienna  (4,43% otrzymują klienci zakładający depozyt przez Internet).

Najczęściej wybieraną przez klientów opcją jest roczny okres oszczędzania. To optymalna długość – pieniądze nie są „zamrożone” na zbyt długo, a oprocentowanie sięga już zadowalającego poziomu. Dłuższa lokata w obecnym czasie nie jest jednak do końca bezpieczna. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, od 1 stycznia nowego roku będzie trzeba płacić podatek, nawet przy dziennej kapitalizacji odsetek.

Na 12 miesięcznej lokacie najwięcej daje zarobić Idea Bank – 5,33% (z dzienną kapitalizacją odsetek, rzecz jasna) w usłudze Lokata Idealna. Na drugim miejscu plasuje się FM Bank, z oprocentowaniem 5,3. Nieco większe straty notuje Meritum Bank, który w Lokacie internetowej proponuje „jedynie” 5,02%.

W najbliższym czasie raczej małym zainteresowaniem będą cieszyć się dwuletnie lokaty. Owszem, odsetki w pierwszym okresie oszczędzania są wysokie, ale ewentualne zmiany przepisów naraziłyby na straty właścicieli lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Idea Bank kusi jednak zarobkami na poziomie 5,7% w skali roku. Niewiele gorzej prezentują się Lokata Słoneczna Getin i Lokata Optymalizator II Noble Banku. Obie placówki proponują 5,67 procenta.

Mimo teoretycznego uspokojenia sytuacji na rynku depozytów bankowych, z biegiem czasu może ponownie stać się ona nerwowa. Klienci nie będą bowiem chcieli inwestować na dłuższy okres, z obawy o ewentualne straty po nowym roku i wejściu w życie nowelizacji przepisów.

2 Comments

  1. Michałsays:

    Z tego co mi wiadomo to prawo nie działa wstecz, więc wydaje mi się, że nawet po zmianach odnoszących się do lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, nie będzie trzeba płacić podatku od lokat, które zostały założone przed wprowadzeniem zmian.

  2. Justynasays:

    Tak, ale o ile mi wiadomo umowa lokaty którą podpisujesz nie określa sposobu naliczania podatku.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked