Lokaty bankowe – porównanie koniec lutego 2012r.

Lokaty bankowe - porównanie koniec lutego 2012r.
Lokaty bankowe - porównanie koniec lutego 2012r.

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele zmian na rynku produktów depozytowych. Komunikaty i zapowiedzi wycofania się z rynku lokat codziennych ogłosiły kolejne banki, przez co znalezienie obecnie atrakcyjnie oprocentowanego depozytu z codzienną kapitalizacja odsetek nie jest łatwym zadaniem. Największe podmiotu już zdołały przebudować swoje oferty i wykluczyć z niej lokaty pozwalające uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Niestety na ogół oprocentowanie nowych lokat nie jest szczególnie wysokie.

Na zmianie przepisów najbardziej ucierpieli klienci, gdyż póki co banki, wbrew przewidywaniom wielu osób, nie zdecydowały się na zwiększenie wysokości oprocentowania swoich depozytów. Aktualnie w posiadaniu banków jest rekordowo wysoka wartość depozytów, dzięki czemu banki nie mogą narzekać na brak gotówki. W zdecydowanie najlepszej sytuacji są banki duże, które uzyskują przychody z różnych źródeł. Nieco inaczej wygląda sytuacja niewielkich podmiotów, które swą działalność finansują w głównej mierze z depozytów. Zainicjowana przez nie wojna depozytowa z pewnością doprowadziłaby do zwiększenia atrakcyjności lokat bankowych, jednak póki co na takie zmiany się nie zanosi. Być może bardziej konkretne zmiany nastąpią w momencie wejścia w życie nowych przepisów.

Ranking najbardziej korzystnych produktów oszczędnościowych tradycyjnie rozpoczynamy od lokat z codzienną kapitalizacją odsetek. Które banki posiadają jeszcze takie produkty w ofercie? Gdzie najlepiej zdeponować nadwyżkę środków finansowych? Zdecydowanie najwięcej zarobić można na Lokacie Królewskiej oferowanej przez SKOK Wesoła. Wybierając taki depozyt można liczyć na zysk w wysokości 6,48 % netto! Jest to jedyna lokata w tej kategorii, na której zarobimy ponad 6,00 % netto. Druga pozycja przypada w udziale Lokacie Korzystnej oferowanej przez SKOK Stefczyka, na której zarobimy 5,35 % netto. Ostatnia pozycje na podium zajmuje BOŚ Bank i jego Lokata Każdego dnia więcej. Wybierając taki depozyt liczyć można na 4,74 % netto. Oferty pozostałych banków niestety nie są już tak atrakcyjne.

W kategorii lokat jednomiesięcznych pozycję lidera od dłuższego czasu utrzymuje Volkswagen Bank i jego lokata Owoc dnia. Decydując się na założenie takiego depozytu możemy oczekiwać zysku w wysokości 5,51 % netto. Nieco mniej zarobimy na Lokacie standardowej w BGŻ Optima, gdzie oprocentowanie brutto wynosi 5,10 %. Różnica jest zatem bardzo wyraźna. Kolejne miejsce w rankingu zajmuje Alior Bank. Wybierając miesięczną Lokatę Standardową z jego oferty zarobimy 4,25 % brutto. Wyraźnie widać, iż brak lokat codziennych wyraźnie zmniejszył atrakcyjność lokat o terminie zapadalności wynoszącym 1 miesiąc.

W kategorii lokat trzymiesięcznych sytuacja prezentuje się znacznie lepiej, gdyż w ofercie kilu banków znaleźć można depozyty, na których zarobimy nawet 6,00 netto. Zdecydowanym liderem jest Lokata Pierwsza znajdująca się w ofercie Meritum Banku. Wybierając ten produkt możemy liczyć na zysk w wysokości nawet 6,89 % netto (8,50 % na tradycyjnej lokacie)! Znalezienie na rynku bardziej atrakcyjnej oferty jest póki co niemożliwe. Druga pozycja na podium należy do Idea Banku. Zakładając lokatę z kuponem będziemy mogli liczyć na oprocentowanie wynoszące aż 8,00 % brutto. Oferta Idea Banku jest na tyle atrakcyjna, że na wyróżnienie i trzecią pozycję zasługuje także Lokata Stabilna. Wybierając ten produkt oszczędnościowy zarobimy 6,00 % brutto.

Lokaty półroczne to produkty dla osób, które mogą sobie pozwolić na nieco bardziej długoterminowe zamrożenie oszczędności. W tej kategorii nie ma już tak atrakcyjnych stawek oprocentowanie, jednak znaleźć można kilka sensownych propozycji. Zdecydowanie najwięcej, bo 6,10 % oferuje Toyota Bank na codziennej Lokacie Kapitalnej. Na Lokacie Stabilnej w Idea Banku zarobić można również 6,10 %, jednak tutaj kapitalizacja następuje na koniec miesiąca. Nieco mniej – dokładnie 6,00 % oferuje FM Bank na sześciomiesięcznej Lokacie Terminowej. Oferty pozostałych banków na ogół są dość zbliżone i oferują podobne warunki.

Roczne lokaty nie cieszą się co prawda zbyt dużym zainteresowaniem klientów, jednak zarobić można na nich całkiem dobrze. Pozycja lidera po raz kolejny przypada w udziale Toyota Bankowi i Lokacie Kapitalnej. Codziennie kapitalizowany depozyt o okresie zapadalności wynoszącym 12 miesięcy pozwoli nam osiągnąć zysk w wysokości 6,15 %. Niemało zarobić można wybierając jeden ze SKOK-ów. 12-miesieczna Lokata Skokowa oferuje 7,50 % brutto. Korzystne warunki na Lokacie Bombowej oferuje także Skok Wesoła. Wybierając taki depozyt zarobimy 6,80 % brutto. Pozostałe banki oferują zazwyczaj nieco mniej atrakcyjne warunki, jednak znaleźć można kilka depozytów pozwalających osiągnąć porównywalny zysk.

Ostatnim segmentem porównań stanowią lokaty 24-miesieczne, które zarezerwowane są dla osób zainteresowanych długoterminowym oszczędzaniem. W tej kategorii podobnie jak w poprzedniej dominują SKOk-i. Pozycja lidera przypada w udziale Lokacie bombowej oferowanej przez SKOK Wesoła. Klienci, którzy zdecydują się na taki depozyt będą mogli zarobić aż 8,00 % brutto. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to oprocentowanie zmienne. 6,50 % zarobimy wybierając Lokatę na wszelki wypadek w SKOK Wspólnota. Ostatnie miejsce na podium zajmuje FM Bank i jego Lokata terminowa, której oprocentowanie brutto wynosi 6,40 %.

Wyraźnie widać, iż po zamieszaniu jakie powstało na skutek decyzji rządu o wprowadzeniu zmian w ordynacji podatkowej atrakcyjność depozytów oferowanych przez banki znacznie się zmniejszyła. Z pewnością oferty bankowe będą jeszcze przez kilka następnych tygodni mocno przebudowywane i dostosowywane do potrzeb rynkowych. Między innymi dlatego, część lokat, które zostały opisane w powyższym zestawieniu może już nie być dostępnych.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked