Lokaty bankowe – porównanie grudzień 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie grudzień 2011r.
Lokaty bankowe - porównanie grudzień 2011r.

Wraz z początkiem grudnia oferta depozytowa części banków i instytucji finansowych poddana została mniej lub bardziej znaczącym przebudowom. Zmiany w ofercie powodowane były przede wszystkim zapowiedzią wprowadzenia w życie w najbliższych miesiącach nowych zapisów w ordynacji podatkowej, które mają na celu uniemożliwić unikanie płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Na usunięcie z oferty lokat z codzienna kapitalizacją odsetek zdecydowało się póki co zaledwie kilka banków, dlatego też zmiany w grudniowym rankingu najkorzystniejszych lokat w porównaniu z rankingiem listopadowym są nieznaczne.

Lokaty jednodniowe

W kategorii lokat jednodniowych zmiany są dość znaczące, bowiem na rynku pojawił się w ostatnich dniach zupełnie nowy podmiot – Bank BGŻ Optima, który zachęca do skorzystania z oferty bardzo atrakcyjnymi depozytami. Decydując się na założenie Lokaty Dziennej w tym banku liczyć możemy na oprocentowanie netto w kwocie 6,48 %! Tak atrakcyjne warunki sprawiają, iż internetowy BGŻ Optima jest zdecydowanym liderem w kategorii lokat jednodniowych. Kolejne pozycje na podium należą do SKOK-ów. SKOK im. Stefczyka na Lokacie Efektywnej oferuje 5,60 %. Na nieco mniej, bo 5,30 % liczyć mogą klienci SKOK-u Piast, którzy wybiorą Lokatę Dzień i Noc. Pozostałe banki oraz instytucje niebankowe oferują poniżej 5,00 % netto.

Lokaty 1-miesięczne

Segment lokat jednomiesięcznych niestety nie jeż już tak atrakcyjny, jak zaprezentowany wyżej segment lokat jednodniowych, jednak mimo wszystko sporo osób decyduje się na zdeponowanie swoich oszczędności na proponowanych przez banki warunkach. Zdecydowanie najwięcej oferuje Volkswagen Bank na nowej włączonej niedawno do oferty Lokacie Owoc Dnia (5,51 %). O ponad jeden procent mniej (4,50 %) zarobimy wybierając Lokatę Praktyczną w Idea Banku – jest ona jednak oferowana na warunkach promocyjnych i dotyczy jedynie przedsiębiorców. Ostatnia pozycja na podium przypada w udziale bankowi BGŻ Optima. Dostępna w jego ofercie Lokata terminowa, o okresie zapadalności wynoszącym 1 miesiąc pozwala zarobić 4,13 %.
Lokaty 3-miesięczne

Kolejny etap porównania dotyczy lokat trzymiesięcznych, które nieustannie cieszą się największą popularnością, gdyż proponowane przez banki i inne instytucje finansowe oprocentowanie dla takiego okresu zapadalności jest zdecydowanie najbardziej korzystne. Licząc na spory zarobek powinniśmy wybrać się do Meritum Banku i założyć Lokatę Powitalną. Decydując się na taki krok będziemy mogli zarobić aż 6,83 %! Lokata ta jest zdecydowanie bezkonkurencyjna. Drugie miejsce na podium należy do SKOK-u Piast, który na Lokacie na start proponuje nowym członkom 6,25 %. Warto dodać, iż warunki takie obowiązują jedynie do końca grudnia bieżącego roku. Trzecia najkorzystniejsza lokata w tej kategorii to Lokata na start w Getin Online dająca zarobić 6,10 %. Niestety podobnie jak w przypadku SKOK-u lokata ta oferowana jest jedynie przez określony czas – do 4 grudnia 2011 roku. Co najmniej 6,00 % netto oferują również FM Bank, neoBank oraz Idea Bank.

Lokaty 6-miesięczne

Osoby zainteresowane zdeponowaniem swoich środków na okres wynoszący pół roku nie powinny narzekać, bowiem znalezienie banku, który oferowałby przynajmniej 6,00 % netto nie stanowi większego problemu. Zdecydowanie najbardziej rozsądnym wyborem byłoby założenie Lokaty terminowej w FM Banku, która pozwala zarobić aż 6,20 %. Druga pozycja przypada w udziale Idea Bankowi i jego Lokacie Tax Free oprocentowanej na 6,10 % w skali roku. Kolejna rankingowa pozycja również należy do FM Banku, jednak tym razem do Lokaty Kapitalnie Zyskownej, której oprocentowanie wynosi 6,07 %. Gdzie jeszcze zarobić można co najmniej 6,00 %? Warto dokładnie zapoznać się z ofertą Idea Banku oraz FM Banku, które oferują również inne atrakcyjne lokaty, a także zajrzeć do Meritum Banku, Kredyt Banku oraz Getin Online.

Lokaty 12-miesięczne

Kategoria lokat o okresie zapadalności wynoszącym dwanaście miesięcy jest interesująca szczególnie dla osób, które oszczędzają na przyszłość i nie mają czasu lub ochoty na nieustanne wizyty w bankach. Niestety w kategorii tej uzyskanie tak wysokiego oprocentowania jak w przypadku lokat 3- i 6-miesięcznych nie jest takie łatwe. Jedynie FM Bank oraz Idea Bank oferuje ponad 6,00 %. W przypadku FM Banku jest to aż 6,40 % na Lokacie Terminowej, natomiast w przypadku Idea Banku 6,10 % na Lokacie Praktycznej adresowanej do osób prowadzących działalność gospodarczą. Na znacznie mniej, bo 5,85 % liczyć mogą klienci, którzy wybiorą Lokatę Idealną dostępną również w Idea Banku. Pozostałe banki i instytucje finansowe oferują oprocentowanie oscylujące w granicach 5,50 – 5,00 %.

Lokaty 24-miesięczne

Ostatnim segmentem porównawczym są lokaty dwuletnie, które również nie są równie atrakcyjnie oprocentowane jak depozyty krótkoterminowe. Podobnie jak w poprzedniej kategorii liderem segmentu jest FM Bank i jego Lokata terminowa oprocentowana na 6,40 % netto w skali roku. Druga pozycja również nie uległa zmianie – zajmuje ją Idea Bank i jego Lokata Idealna. Decydując się na jej założenie możemy liczyć na zysk w wysokości 6,00 %. Niestety pozostałe depozyty nie oferują już tak atrakcyjnych warunków. Wybierając się do Noble Banku (Lokata Optymalizator III) oraz do Getin Banku (Lokata Słoneczna) oczekiwać możemy jedynie 5,59 %. Pozostałe banki na dwuletnich lokatach oferują bardzo rzadko oferują przynajmniej pięć procent, zdecydowanie częściej jest to znacznie niższe oprocentowanie.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked