Lokaty bankowe – porównanie czerwiec 2011r.

Lokaty bankowe - porównanie czerwiec 2011r.
Lokaty bankowe - porównanie czerwiec 2011r.

Zmiany stóp procentowych dopiero teraz odbiły się nieco widoczniej na oprocentowaniu lokat bankowych. W porównaniu na czerwiec 2011 nastąpiły zmiany na pozycji lidera w niektórych przedziałach, co pozwala przychylniejszym okiem patrzeć na inwestowanie w depozyty. Obecne warunki oferowane przez banki są najkorzystniejsze od kilkunastu miesięcy. Duży wpływ na taki stan miały z pewnością trzy kolejne podwyżki stóp procentowych przez NBP, ale banki również nie zamierzają oszczędzać na swoich klientach.

Szczególnie widoczna jest walka o każdego, nawet najmniejszego inwestora ze strony Meritum Bank i FM Bank. Choć jeszcze do niedawna te marki jedynie nieśmiałym wzrokiem patrzyły na liderów w branży, to obecnie prezentują się znakomicie. Przebite zostały nawet oferty Getin i Idea Bank. Placówki spod skrzydeł Getin Holding skupiły się w ostatnim czasie na promocyjnych lokatach, które w ostatecznym rozrachunku pokonałyby konkurencję w porównaniu. Jednak ze względu na krótkotrwały charakter dostępności ofert, nie mogły zostać wzięte pod uwagę.


Tradycyjnie rozpoczynając od lokat 3-mieięcznych, już na wstępie czeka nas zmiana na pozycji lidera. Poprzednio wygrywający porównanie Idea Bank z ofertą Lokata Idealna oprocentowaną na 4,63% w skali roku (oczywiście z dzienną kapitalizacją odsetek), został wyprzedzony przez FM Bank. Ostatnie podwyżki w tej placówce pozwoliły odstawić konkurencję. Wprawdzie minimalnie, o 0,02%, ale zawsze to zwycięstwo. Na dalszych pozycjach znalazł się Meritum Bank, z oprocentowaniem 4,51% Lokaty Internetowej. Nieco mylące może być odległe miejsce Getin Bank, ponieważ ogólnodostępna Lokata Codzienna nijak ma się do promocyjnych okazji (np. Lokata na wyścigi z zarobkami w wysokości 5,47%!).

Wystarczyło huczne wkroczenie na rynek 6-miesięcznych lokat Banku Pocztowego, by konkurencyjne placówki od razu wzięły się do pracy. Wynikiem zdrowej rywalizacji są niezwykle atrakcyjne depozyty w Meritum Bank i FM Bank. Przez zaledwie pół roku w Meritum można zarobić 5,04% netto na Lokacie Internetowej, a na FM Lokacie zyski sięgną 5,00%. Takie oferty dość znacząco przebiły Bank Pocztowy i Santander Consumer Bank z propozycją zarobków na poziomie 4,81%.

Choć ostatnio cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem wśród klientów, banki absolutnie nie zamierzają porzucać lokat 12-miesięcznych. Co więcej, warunki prezentują się całkiem przyjemnie. Liderujący w tym przedziale FM Bank pozwoli nam zarobić przez rok 5,35% netto. Niewiele traci, podobnie jak przy depozytach 3-miesięcznych, Idea Bank. Różnica wynosi zaledwie 0,02%, więc oprocentowaniem 5,53% nikt nie powinien gardzić. Do czołówki porównania lokat na czerwiec 2011 wdarł się niespodziewanie Noble Bank. Dzienna kapitalizacja odsetek i 5,27% w skali roku prezentuje się nieźle na tle konkurencji i pozwala zająć miejsce w pierwszej trójce najlepszych 12-miesięcznych depozytów.

Banki obejmujące wysokie pozycje w porównaniu lokat krótkoterminowych, pokonują konkurencją również przy dłuższym okresie inwestycji. Dlatego do Meritum i FM Bank aktualnie można udać się niezależnie od planowanego terminu pomnażania oszczędności.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked