Lokaty bez podatku Belki

Lokaty bez podatku Belki
Lokaty bez podatku Belki

W ostatnim czasie spopularyzowały się lokaty, w których nie musimy płacić podatku belki, tzw. lokaty „antybelkowe”. Czym one są? Jak działają? Czy naprawdę nie musimy płacić podatku? To wszystko wyjaśnimy w poniższym artykule.

Więc zacznijmy od tego czym owy podatek jest. Zgodnie z ustawą Art.30a jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki), w tym od zysku z lokat. Wynosi on obecnie 19% i oznacza dla nas mniej więcej tyle, że od każdych zarobionych w ten sposób 100zł, musimy oddać dla fiskusa 19zł.


Na czym polega działanie lokat bez podatku Belki?

Otóż zgodnie z Art.63 ordynacji podatkowej:

„§ 1. Podstawy opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych, a kwoty podatków, odsetek za zwłokę oraz opłat prolongacyjnych – do pełnych dziesiątek groszy.”

I tak wszystkie końcówki poniżej 50gr zaokrągla się w dół do pełnych złotówek. Podobnie w przypadku podatku od dochodów kapitałowych. Dzięki temu małemu haczykowi, możemy zyskać podwójnie albo podwójnie stracić.

Załóżmy, że deponujemy kwotę 3000zł na lokacie tygodniowej o 5% odsetkach. Zysk z takiej lokaty wyniesie przez ten czas 2,88gr. Zgodnie z ordynacją, zaokrąglamy go do pełnych złotówek i w ten sposób otrzymujemy kwotę 3zł do opodatkowania. Następnie wyliczamy od tej kwoty podatek. Powinien on wynieść 0,57gr, ale musimy go niestety zaokrąglić i w ten sposób zapłacić 1zł podatku od dochodów kapitałowych. Nietrudno policzyć, że podatek wyniósł nas prawie 35%.

Rozważmy kolejny przypadek. Lokujemy kwotę 2500zł na takiej samej lokacie jak w poprzednim przypadku. Powinniśmy zapłacić podatek od kwoty 2,40zł. Na szczęście dla nas, tym razem zaokrąglamy kwotę do opodatkowania w dół i musimy zapłacić podatek jedynie od 2zł. Jego kwota po wyliczeniu wynosiłaby 38gr, ale zaokrąglamy go w dół i w rezultacie nie musimy go wcale płacić.

Tak więc możemy zapłacić prawie podwójny podatek (nawet do 38%), ale możemy też nie płacić go wcale.

W jaki sposób to wykorzystać?

Aby skorzystać z tej małej luki w prawie, mamy do wyboru dwie opcje. Pierwszą z nich jest samodzielne wyliczenie otrzymanych odsetek i wpłacenie na lokatę takiej kwoty, aby w czasie jednej kapitalizacji podatek nie przekroczył 2,50zł. Drugim sposobem jest skorzystanie z gotowych lokat wykorzystujących ten haczyk. Banki szybko podchwyciły ten trik i większość z nich już wprowadziło do swojej oferty takie produkty. Mają one z reguły dzienną kapitalizacją odsetek i dość atrakcyjne oprocentowanie. Na dzień dzisiejszy są to jedne z najatrakcyjniejszych rodzajów lokat na rynku.

11 Comments

 1. Lokaty bez podatku Belki to idealne rozwiązanie dla kogoś takiego jak ja, czyli osób, które liczą się z każdym groszem, a jednocześnie nie chcą ryzykować na giełdzie.
  Pozdrawiam autora :)

 2. Wojciechsays:

  Witam. Ja dzisiaj założyłem taką lokatę w FM Banku (o której dowiedziałem się akurat z Waszej strony). Uważam, że są to bardzo dobre lokaty, gdyż nie chcę płacić podatku Belki od moich ciężko zarobionych oszczędności. Mam tylko nadzieję, że rząd nie zmieni prawa i w przyszłości również będę mógł założyć lokatę, na której dzięki temu, że nie płacę państwo podatku, mogę zarobić o wieele więcej. Pozdrawiam.

 3. annasays:

  Podatek Belki wprowadzono na krótko a pobierany jest już z 10 lat?Jest to podatek pobierany bezprawnie,bo pieniążki zdeponowane na koncie pochodzące z opodatkowanych żródeł{płaca,emerytura,renta,stypendia,zasilki etc.}zostaly już opodatkowane!!!!A Pan Belka w majestacie prawa zastosował podwójne opodatkowanie.Czy to nie sprawa dla TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO?Dlatego brawo dla RACHUNKÓW MOCNO OSZCZĘDZAJĄCYCH i podobnych lokat,szkoda tylko,że są limity.POZDRAWIAM.

 4. Pawelsays:

  witam mam pytanie z innej beczki
  w millenium jest lokata z dziennym zyskiem bez belki
  wychodzi 100zl=1grosz dziennie.
  zakladajac wplacam 200tys =200zl co nie??
  ale tu juz bedzie belka ale liczac np
  200 tys na 10 takich lokat
  to wychodzi
  10 lokak po 20 tys i omijam podatek belki.
  z 1 lokaty wychodzi 2zl dziennie razy 10 lokat to wychodzi 20zl
  wiec tu moje zapytanie gdzie zginelo 180zl ??

 5. Pawelsays:

  pomylilem sie 20zl :P

 6. Ewasays:

  czyli jednym słowem państwo uczy nas:
  Nie bądź głupi i nie oszczędzaj, lepiej schowaj do skarpety

 7. ryszard_sasays:

  Dlaczego korzystne oprocentowanie lokat wyłącznie przez internet?
  Zmieńcie ten obowiązek jeżeli chcecie mieć większe wpływy.

 8. Franeksays:

  Wczoraj dzwonili do mnie ze SKOK-u „Wesoła” gdzie podobno mają lokaty jednodniowe na 6,48% czystego zysku ;D i można ich mieć 10 sztuk po 14000zł – czyli każdego dnia zbiera się fajna sumka ;D

 9. ryszardsays:

  W dalszym ciągu korzystne oprocentowanie tylko przez internet.
  Jeżeli ktoś nie ma internetu,lub nie umie zakładać konta nie może
  zakładać lokat z wyższym oprocentowaniem.To wielki błąd tych banków.

 10. zmniejszaczsays:

  Czy uczestnictwo w SKOK-u jest płatne, jeśli tak to jakie są koszty. Trzeba to wziąć pod uwagę, bo niestety analizując oferty często zapominamy o dodatkowych kosztach, gdyż banki zmuszają nas do zakładania kont i potem płacenie za utrzymanie ich.

 11. Mareksays:

  Nie radzę korzystać z banku Bgż bo tam mozna więcej stracic niż zarobic powodzenia dla klientów banku bgż..

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked