Lokata z codzienną kapitalizacją – Eurobank

Eurobank logo
Eurobank

Większość banków w Polsce w swoich ofertach posiada już lokaty antybelkowe, dzięki którym możemy liczyć na znacznie wyższe zyski, niż na lokatach terminowych. Od 19 listopada produkt taki wprowadza także Eurobank, a jest to lokata z codzienną kapitalizacją. Od zwykłej lokaty różni się ona przede wszystkim tym, iż odsetki są naliczane codziennie, a zgodnie z ordynacją podatkową oraz sposobem naliczania podatku Belki, jeżeli nie przekroczą one 2,49zł, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku, a dokładniej – wynosi on 0zł.


Decydując się na założenie lokaty z codzienną kapitalizacją Eurobanku, musimy wybrać jeden z czterech dostępnych okresów, gdyż pomimo, że odsetki naliczane są codziennie, to umowę podpisujemy na okres znacznie dłuższy. Od tego zależne jest oprocentowanie, które oferuje nam bank. Zależności te zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Okres lokaty Oprocentowanie dla kwot poniżej 10000zł Oprocentowanie porównywalne dla kwot poniżej 10000zł* Oprocentowanie dla kwot od 10000zł Oprocentowanie porównywalne dla kwot od 10000zł
9 miesięcy 4,30% 5,40% 4,35% 5,46%
12 miesięcy 4,50% 5,68% 4,55% 5,75%
18 miesięcy 4,60% 5,88% 4,65% 5,94%
24 miesiące 4,75% 6,15% 4,80% 6,22%

*W tabeli przedstawiono również tak zwane oprocentowanie brutto dla lokaty antybelkowej, czyli oprocentowanie, jakie powinna mieć klasyczna lokata, gdzie podatek płaci się normalnie, aby zyski były porównywalne z lokatą z codzienną kapitalizacją.

Pomimo, iż kapitalizacja odsetek ma miejsce codziennie, to korzystać z nich możemy dopiero po zakończeniu okresu lokaty, kiedy to zostaną one nam wypłacone razem z kwotą podstawową, na którą lokatę zakładaliśmy. Oczywiście istnieje również możliwość odnowienia lokaty. Jeżeli jednak będziemy zmuszeni do zerwania umowy i wypłacenia naszych środków przed czasem, odebrane nam zostaną wszystkie odsetki, a odzyskamy jedynie kwotę początkową.

Eurobank wymaga jednak minimalnej kwoty, jaką należy wpłacić, by móc skorzystać z lokaty z codzienną kapitalizacją i ustanowił ją na poziomie 1000zł. Jednocześnie nie ma kwoty maksymalnej, jednak musimy liczyć się z koniecznością naliczania podatku Belki, jeżeli przekroczymy pewien próg. Maksymalna wysokość lokaty, dla której nie będziemy musieli go płacić wynosi 20000zł dla lokaty dziewięciomiesięcznej, 19000zł dla lokaty rocznej, 18000zł dla 18-stomiesięcznej oraz 17000zł dla dwuletniej. Co jeśli chcielibyśmy zainwestować większą kwotę pieniędzy, jednak nie chcemy zmniejszać swoich zysków i płacić „belkowego”? Nie ma problemu. Eurobank daje nam możliwość posiadania jednocześnie nieograniczonej ilości takich lokat, dzięki czemu nasze środki możemy podzielić na części i umieścić je oddzielnie.

Do założenia lokaty z codzienną kapitalizacją wymagane jest posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jeżeli go nie posiadamy, wystarczy, że odwiedzimy najbliższą placówkę Eurobanku, gdzie w ciągu 15 minut będziemy mogli go założyć, wraz z lokatą.

Jeżeli jesteśmy już klientami banku i owe konto posiadamy, założenie tej lokaty jest znacznie prostsze. Możemy zrobić to aż na cztery sposoby. Klasycznie – odwiedzając oddział banku, poprzez system bankowości elektronicznej – przez telefon lub przez Internet, a także, co jest niezbyt często spotykaną praktyką, we wpłatomatach Eurobanku.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked