Lokata na Dobry Początek w Idea Banku (oferta archiwalna)

Lokata na Dobry Początek to oferta Idea Banku, który jest jednym z banków należących do grupy Leszka Czarneckiego. Jak inne banki z tej grupy (np. Getin), tak i ten przyzwyczaił nas do oferowania lokat, które zajmują czołowe miejsca w rankingach lokat i o których często się pisze w mediach.

Lokata na Dobry Początek jest jednak produktem szczególnym, gdyż jest ona ofertą promocyjną, skierowaną jedynie do nowych klientów, czyli mającą przyciągnąć tych, którzy z oferty Idea Banku jeszcze nie zdążyli skorzystać. Tak więc warunki, jakie otrzymujemy na tym depozycie, są szczególnie korzystne. My piszemy o Lokacie na Dobry Początek, gdyż bank zmienił jej warunki i chcemy przekazać Państwu najświeższe dane dotyczące tego depozytu.

Uwaga! Lokata została została wycofana z oferty Idea Banku 26 marca 2014 r.! Artykuł ma charakter archiwalny.

Podstawowe cechy

Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji o tej lokacie:

 • Oprocentowanie wynoszące 5,10% (stałe, po odliczeniu podatku Belki 4,13% netto, nie ma możliwości uniknięcia podatku), nie zależy od okresu, na jaki zdeponujemy środki. Odsetki są kapitalizowane na koniec okresu lokaty.
 • Dostępne okresy: 1 miesiąc i 3 miesiące.
 • Minimalna kwota Lokaty na Dobry Początek wynosi 1000zł, maksymalna zaś 10000zł.
 • Jedna osoba może założyć tylko jedną taką lokatę, bez względu na kwotę, jaką zamierzamy ulokować. Lokatę możemy założyć tylko raz i tylko w przypadku gdy nie korzystaliśmy wcześniej z żadnego produktu Idea Banku.
 • W przypadku zerwania lokaty przed czasem otrzymujemy wszystkie zgromadzone odsetki, tak więc możemy traktować lokatę jak krótszy depozyt, wystarczy zlikwidować ją przed czasem (liczy się czas rzeczywisty, czyli od momentu wypłynięcia środków do banku do momentu ich opuszczenia).
 • Po upływie okresu środki trafiają na konto, z którego został wykonany przelew na lokatę lub lokata zostaje przedłużona na warunkach Lokaty Standardowej w Idea Banku, obowiązujących w dniu zakończenia lokaty.
 • Zakładając Lokatę na Dobry Początek nie mamy obowiązku zakładania konta w Idea Banku bądź korzystania z jakiegokolwiek innego produktu oferowanego przez tę instytucję. Środki na lokacie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Internet

Idea Bank jest bankiem Internetowym, tak więc nie musimy udawać się do placówki banku, aby założyć lokatę. Dodatkowo nie ma obowiązku posiadania konta w Idea Banku, więc nie musimy również popisywać żadnej umowy z kurierem. Całą procedurę założenia Lokaty na Dobry Początek możemy przeprowadzić przez Internet.

Niestandardowe rzeczy

Lokatę na Dobry Początek może założyć klient, który jak czytamy w regulaminie:

do momentu poprzedzającego złożenie dyspozycji założenia lokaty nie zawarł z Bankiem umowy o produkt finansowy prowadzony przez Bank na podstawie „Umowy ramowej o udostępnienie Bankowości Telefonicznej, o udostępnienie Bankowości Internetowej i wykonywanie czynności bankowych” ani nie ulokował środków pieniężnych na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych prowadzonych przez Bank.”

Innymi słowy, z lokaty może skorzystać jedynie nowy klient Idea Banku, który nie korzystał z żadnego z jego produktów. Dodatkowo warto dodać, że może z niej skorzystać tylko raz.

Asy w talii

Po paru kruczkach, nadszedł czas na dobre strony oferty. Przede wszystkim Lokatę na Dobry Początek wyróżni

Lokata na Dobry Początek

a oprocentowanie. Obecnie, na tak krótki okres, ciężko otrzymać oprocentowanie powyżej 4%, tutaj wynosi ono ponad 5%.

W dodatku nie ogranicza nas termin lokaty. Co prawda bank ustala dwa terminy, po których pieniądze automatycznie wrócą na nasze konto albo zostaną przelane na Lokatę Standardową, lecz zawsze możemy zerwać lokatę przed czasem bez utraty należnych odsetek. Dlatego tutaj doradzamy: warto założyć depozyt dłuższy, nawet jeśli wiemy, że pieniądze mogą być nam potrzebne wcześniej, to i tak możemy je wypłacić bez problemu wcześniej. Być może sytuacja się zmieni, a nam przepadnie bardzo korzystne oprocentowanie.

Mówiąc jeszcze o Lokacie na Dobry Początek warto podkreślić też brak konieczności zakładania konta w Idea Banku. Na rynku jest wiele ofert, które oferują bardzo korzystne oprocentowanie, lecz jednocześnie jesteśmy zobligowani do założenia konta, w dodatku będziemy musieli z niego aktywnie korzystać, aby nie musieć nic za nie płacić.

Produkt w skrócie

-Oprocentowanie 5,10% (4,13% netto), kapitalizacja na koniec okresu, stałe
-Okres 1 lub 3 miesiące
-Kwota od 1000zł do 10000zł
-Brak konieczności zakładania ROR-u
-Przy zerwaniu nie tracimy odsetek

Kroki przy zakładaniu

 1. Lokatę zakłada się bardzo prosto. Wniosek dotyczący założenia lokaty znajduje się tutaj (należy kliknąć sprawdź ofertę).
 2. W pierwszym kroku podajemy w nim m. in. kwotę, na jaką chcemy założyć lokatę, wybieramy okres. W następnym podajemy swoje dane, w tym imię i nazwisko, telefon oraz adres e-mail. Dodatkowo podajemy również dane dotyczące adresu czy inne dane osobowe.
 3. W następnym kroku otrzymujemy na nasz adres e-mail nr konta, na które należy wpłacić środki, które chcemy umieścić na lokacie.
 4. Po dokonaniu płatności otrzymujemy dane do systemu, w którym możemy sprawdzić stan naszych środków, zmienić status lokaty z odnawialnej na nieodnawialną i w drugą stronę, mamy zestawienie produktów z jakich korzystamy, czy możemy również skorzystać z innych ofert banku, jak np. konta.

Zalety i wady

Warto nieco podsumować najważniejsze plusy i minusy oferty. Oto najważniejsze zalety:

 • Bardzo wysokie oprocentowanie, w chwili pisania artykułu Lokata na Dobry Początek to najlepsza oferta lokaty 3-miesięcznej oraz druga (zaraz po Lokacie Wakacyjnej w Expanderze) dla okresu 1-miesięcznego.
 • Elastyczny okres – bank proponuje dwa standardowe okresy, lecz środki możemy wypłacić wcześniej bez utraty odsetek (oferta jest wręcz podobna do konta oszczędnościowego, gdyż w większości ofert kont bezpłatna jest jedynie pierwsza wypłata w miesiącu, za kolejne musimy grubo płacić, tutaj możemy podobnie wypłacić pieniądze wcześniej nic nie płacąc).
 • Możemy skorzystać tylko z tego produktu, tj. nie jesteśmy zobligowani do zakładania konta, korzystania z karty czy jakiegokolwiek innego produktu Idea Banku. Możemy założyć czystą lokatę. Lokatę możemy założyć całkowicie przez Internet, bez wychodzenia z domu i wizyty kuriera.

Nie obędzie się bez opisania złych stron produktu:

 • Oferta jest skierowana tylko do osób, które nie były klientami banku. Można z niej skorzystać tylko raz (ale możemy założyć ją np. na kilku członków rodziny).
 • Stosunkowo mała kwota lokaty, która uniemożliwia ulokowanie większych środków (jak wyżej, można założyć na kilku członków rodziny).

Przykładowe wyliczenia

a)      1 miesiąc, 10 tys. zł
Odsetki: 43,75zł (35,44zł netto)
Kapitał po doliczeniu odsetek: 10035,44zł

b)      3 miesiące, 10 tys. zł
Odsetki: 131,25zł (106,31zł netto)
Kapitał po doliczeniu odsetek: 10106,31zł

c)       Dobra lokata na 3 miesiące (3,40%), 10 tys. zł
Odsetki: 85zł (68,85zł netto)
Kapitał po doliczeniu odsetek: 10068,85zł

Nazwa Lokata na Dobry Początek
Bank Idea Bank
Oprocentowanie 5,10% (4,13% netto), stałe
Minimalna kwota 1000 zł
Maksymalna kwota 10 tys. zł
Okres 1 lub 3 miesiące
Założenie Wniosek składamy przez Internet. Na maila otrzymujemy nr konta, na które należy wpłacić pieniądze. Po zakończeniu lokaty pieniądze trafiają z powrotem na konto, z którego zostały przelane pieniądze lub jest odnawiana na warunkach Lokaty Standardowej w Idea Banku w dniu zakończenia lokaty.
Uwagi Każda osoba może założyć maksymalnie jedną lokatę. Lokatę można założyć tylko jeden raz (można założyć na kilku członków rodziny).

Podziel się opinią

I teraz ważne, jako redaktorzy serwisu staramy się promować najlepsze lokaty (stąd nazwa :)). Tak samo jest w przypadku Lokaty na Dobry Początek. Oferta jest obecnie jedną z najlepszych, o ile nie najlepszych opcji lokat na ten okres. Tak więc jeśli macie znajomych, którzy być może szukają lokaty na krótki okres, podzielcie się z nimi tym wpisem lub zaproście na stronę. Być może przekonają się do oferty i sami z niej skorzystają. Bez Waszej pomocy nie uda się dotrzeć z tą ofertą do wszystkich zainteresowanych. Wierzymy, że można tu zrobić wiele dobrego. :)

I teraz jeszcze ważniejsze, jeśli masz jakiekolwiek doświadczenia, pytania, sugestie dotyczące Lokaty na Dobry Początek bądź tego wpisy, proszę, napisz je w komentarzach. Naprawdę każda opinia jest dla nas bardzo cenna. Życzymy Ci udanych inwestycji i zachęcamy do komentowania.

Dodatkowe informacje

Tutaj możesz zobaczyć kartę produktu, a tutaj jego regulamin.

2 Comments

 1. mateuszsays:

  Jakie dokumenty są potrzebne do założenia lokaty?

 2. Dziękuję za komentarz. Wszystkie dane, które są potrzebne do złożenia wniosku, są po prostu we wniosku. Można obejrzeć bez ostatecznego składania go. Link do wniosku we wpisie.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked