Lokaty w Polbanku będą miały gwarancje BFG

Polbank logo
Polbank

Pewnie niewielu klientów Polbanku zdawało sobie z tego sprawę, ale ten grecki bank nie posiadał gwarancji BFG. Wszystko za sprawą tego, iż nie był on normalnym bankiem krajowym, a jedynie odziałem instytucji kredytowej, który gwarancje posiadał, ale jedynie greckiego odpowiednika BFG.

Wszystko się zmieniło z dniem 29 sierpnia 2011r., kiedy to Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na przekształcenie go w normalny bank krajowy, posiadający takie same uprawnienia i obowiązki jak inne, funkcjonujące już od pewnego czasu. Zmianie ulegnie również nazwa banku, który nie będzie się już nazywać „EFG Eurobank Ergasias SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce”, a „Polbank EFG” S.A.


Zmiana nie powinna mieć większych konsekwencji dla klientów z wyjątkiem objęcia ich gwarancją polskiego BFG, a nie greckiego HDIGF (Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund). Wszyscy wiemy w jakiej sytuacji jest Grecja i mimo tego, że teoretycznie na pewność gwarancji nie powinna mieć wpływu sytuacja gospodarcza kraju, to klienci powinni być z tej zmiany zadowoleni.

Przekształcenie jest związane z transakcją przejęcia Polbanku przez austriacki Raiffeisen Bank, ogłoszoną na początku tego roku. Był to jeden z warunków umowy, który Polbank musiał spełnić.

Lokata Wyjątkowa w Polbanku

Polbank logo
Polbank

Ostatnimi czasy Polbank EFG stworzył nową, bardzo kuszącą ofertę dla swoich klientów, którzy posiadają Mistrzowskie Konto Osobiste bądź Rachunek Bankowości Osobistej. Oczywiście chodzi nam o nic innego jak o Lokatę Wyjątkową, której obecne oprocentowanie sięga nawet 7,25 procenta w skali roku! Niemożliwe? A jednak.

Jeśli otworzymy Lokatę Wyjątkową w okresie od 1 lipca bieżącego roku do 31 sierpnia bieżącego roku, to oprocentowanie dla kwot równych lub mniejszych 100 tysiącom złotych będzie wynosiło 7,25 procenta w rocznej skali, natomiast dla kwot powyżej 100 tysięcy do 500 tysięcy złotych, oprocentowanie w skali rocznej zmieni się na 7,5 procenta. Natomiast jeżeli chodzi o wymagania względem wpłacanej kwoty, Polbank wymaga od nas minimalnej wpłaty na Lokatę Wyjątkową w wysokości 10 tysięcy złotych, natomiast maksymalnie możemy wpłacić 500 tysięcy złotych.


Oprocentowanie Lokaty Wyjątkowej jest stałe, więc możemy być pewni naszych 7,25 procenta w skali roku. Jeśli jednak chodzi o kapitalizację odsetek następuje to na koniec okresu trwania lokaty, co oznacza, że nie unikniemy obowiązkowego podatku od dochodów z lokat. Lokatę Wyjątkową zakładamy na pięć miesięcy, a dokładnie, jak podaje Polbank, na 153 dni.

Na Lokacie Wyjątkowej możemy wpłacać tylko te środki, których nie gromadziliśmy na innego rodzaju rachunkach depozytowych w Polbanku, dokładnie na dzień 31 maja bieżącego roku. Pieniądze ulokowane w depozytach Polbanku są objęte gwarancją tak jak we wszystkich bankach w naszym kraju, z tą jednak różnicą, że Polbank gwarantuje pieniądze dzięki Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund w skrócie HDIGF co jest polskim odpowiednikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzieje się tak ponieważ Polbank EFG działa jako oddział banku greckiego EFG Eurobank Ergasias SA.

Lokata Mistrzowski Start w Polbanku

Polbank logo
Polbank

Justyna Kowalczyk powraca na pierwszy plan. Tym razem nie sportowych wiadomości, a reklamy zaprzyjaźnionego banku. Polbank przygotował specjalną ofertę depozytu dla swoich nowych klientów, która została porównana do rozpoczęcia sportowych zawodów. Lokata Mistrzowski Start jest skierowana wyłącznie do osób pierwszy raz korzystających z usług Polbanku i ma zwiastować długą, pełną sukcesów współpracę.

Promocyjna oferta jest kolejnym zwiastunem nadchodzącego trendu na krótkoterminowe, wysokooprocentowane lokaty. Pierwsze ruchy można było zauważyć już u konkurencji, ale Polbank postanowił skorzystać z dobrych warunków swojej lokaty w jeszcze jeden sposób. Mogą ją założyć jedynie osoby, które nie posiadały rachunku w placówce (ani nie były współwłaścicielem) w dniu 31 marca 2011.  Lokata Mistrzowski Start ma więc za zadanie przyciągnąć nowych inwestorów z dużym kapitałem do Polbanku.


Głównym wabikiem na nowych klientów jest oprocentowanie nowego depozytu. Wynosi ono 5,8% w skali roku i jest jednym z najwyższych dostępnych na rynku. Niestety, kapitalizacja odsetek odbywa się na koniec okresu rozliczeniowego, przez co konieczne jest uiszczenie 19-procentowego podatku Belki. Nie będzie on jednak wysoki (względem lokat długoterminowych), bowiem Lokata Mistrzowski Start trwa zaledwie 2 miesiące.

Jak nie trudno się domyślić, koniecznym warunkiem założenia korzystnej lokaty w Polbanku jest jednoczesne otwarcie rachunku osobistego (Mistrzowskie Konto Osobiste lub Rachunek Bankowości Osobistej). Niemały jest również minimalny wymagany kapitał – 10 tysięcy złotych wolnych środków zawęża grono potencjalnych zainteresowanych. Maksymalnie można ulokować 50 tysięcy zł.

Lokata Mistrzowski Start w Polbanku będzie dostępna dla klientów do końca czerwca bieżącego roku. Inwestorzy mają więc jeszcze dużo czasu na zastanowienie. Po dwóch miesiącach oszczędzania nie będzie możliwości przedłużenia depozytu na tych samych warunkach. Pozostanie jedynie Lokata Wyjątkowa lub Standardowa.

Lokata Zysk Tydzień w Tydzień w Polbanku

Polbank logo
Polbank

Po atrakcyjnych warunkach kont oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów firmowych, Polbank wprowadza promocyjne oprocentowanie Lokaty Zysk Tydzień w Tydzień. Możliwości zarobienia są zróżnicowane i rosną wraz z upływaniem kolejnych tygodni, aż do ostatniego – ósmego. Oszczędzanie można jednak automatycznie przedłużać. Oczywiście o kolejne… tygodnie.

Oferowane przez Polbank Lokaty Tydzień w Tydzień i Lokaty miesiąc w miesiąc według pracowników Polbanku cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Klienci firmowi mogą bowiem nadmiar gotówki bezpiecznie ulokować i zarobić kilka procent. Co ważne w tego typu ofertach – odsetki po przerwaniu depozytu nie przepadają (oczywiście jeśli zostały wcześniej naliczone w ramach okresu rozliczeniowego, np. po tygodniu).


Lokata Zysk Tydzień w Tydzień polega na naliczaniu zysków co siedem dni. Na promocyjnych warunkach w pierwszych czterech okresach rozliczeniowych obowiązuje oprocentowanie 3,75%, a przez kolejne cztery tygodnie już 4 procent. Taki cykl może się powtarzać wielokrotnie, bowiem depozyt  ma opcję automatycznego odnawiania.

Rozpoczęcie inwestowania jest możliwe dla obecnych i nowych klientów Polbanku. Konieczne jest jednak posiadanie rachunku firmowego w placówce. Dodatkowym warunkiem jest lokowanie „świeżych” środków. Dla nowych klientów to bez różnicy, ale aktualni muszą wpłacić co najmniej 2000 złotych na konto, by móc skorzystać z promocji.  Właśnie tyle wynosi minimalny kapitał Lokaty Zysk Tydzień w Tydzień. Kwota maksymalna to aż 5 milionów złotych.

Z uwagi na tygodniową kapitalizację odsetek, firmy mogą wykorzystać promocję Polbanku jako odnawialną lokatę. Zgodnie z regulaminem, odsetki nie są utracane, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnym momencie zakończyć depozyt i przywrócić pieniądze na rachunek firmowy.

Polbank oferuje promocyjne warunki Lokaty Zysk Tydzień w Tydzień od 7 marca. Ostatnie wnioski o otwarcie depozytu spłyną natomiast ostatniego dnia kwietnia bieżącego roku.

Lokata urodzinowa w Polbanku

Polbank logo
Polbank

Urodziny trzeba świętować z hukiem. Z takiego założenia wychodzą ostatnio banki, starając się wykorzystać tą okazję do zdobycia nowych klientów. Haczykiem są oczywiście atrakcyjne oferty. Najłatwiej przyciągnąć duży kapitał obcy przez obietnice dużych zwrotów, dzięki wysokiemu oprocentowaniu.

Nie wiadomo, czy Polbank nie zwrócił uwagi na konkurentów, czy po prostu 5,5 procenta w skali roku to wszystko, na co stać placówkę, ale Lokata Urodzinowa wcale nie wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku ofert.

Piąte urodziny, pięciomiesięczna lokata i 5,5 procenta zwrotu. Tak reklamuje swoje usługi Polbank. Liczby rzeczywiście pasują do siebie, ale nie specjalnie przyciągają potencjalnych inwestorów. Na rynku już kilka firm oferuje więcej niż sześć procent na lokacie, co stawia wielką urodzinową ofertę Polbanku w niezbyt dobrym świetle.


Stosunkowo niskie oprocentowanie to jednak nie wszystko co czeka klientów. Żeby wszystko do siebie pasowało pod względem wizualnym, minimalny kapitał, jaki możemy wnieść do depozytu to pięć tysięcy złotych. Natomiast najbardziej możni kontrahenci mogą ulokować nawet pięć milionów polskich złotych.

Aby było jeszcze ciekawiej, oferta urodzinowej lokaty skierowana jest wyłącznie do posiadaczy konta w Polbanku lub klientów je zakładających. Nie jest to jednak rachunek bezpłatny, bo najgorsze konto, które obsługuje promocyjną lokatę to Mistrzowskie Konto Osobiste. Wyżej od niego znajduje się już tylko Rachunek Bankowości Elektronicznej. Oba warianty są oczywiście płatne i bank podczas naszego teoretycznego oszczędzania będzie pobierał prowizje za ich prowadzenie. Trzeba przyznać, że niezbyt to korzystne dla klientów zainteresowanych wyłącznie lokatą.

Wszystkie to wyliczenia nie są zbyt zachęcające, ale pewnie lojalni klienci nie będą mieli nic przeciwko Lokacie Urodzinowej. Obecnych klientów Polbanku może jednak zrazić nie tyle stosunkowo niskie oprocentowanie, co brak codziennej kapitalizacji odsetek. Oznacza to tyle, że od zarobionego kapitału będziemy musieli zwrócić jeszcze tak zwany „podatek Belki”.

Lokata jesienna w Polbanku

Polbank logo
Polbank

Polbank po raz kolejny zaskakuje nas i wprowadza na rynek nową lokatę, która nosi nazwę lokaty jesiennej. Jest to oferta promocyjna obowiązująca od 11 października 2010 roku do 30 listopada 2010 roku, jednak bank zastrzega sobie prawo do skrócenia lub przedłużenia okresu trwania promocji, bez konieczności podawania przyczyny. Utrudnieniem może być fakt, iż lokata jesienna przeznaczona jest dla nowych środków ulokowanych w Polbanku. Oznacza to tyle, że założyć ją może każdy nowy klient lub dotychczasowy, który wpłaci nowe środki w wymaganym minimum.

Drugim faktem, który może być utrudnieniem jest minimalna kwota, dla której można założyć lokatę jesienną. Wynosi ona bowiem aż 25000 PLN. Plusem jest praktycznie brak ograniczenia co do maksymalnej, ulokowanej sumy (ograniczenie wynosi 5 mln zł).


Podstawową zaletą lokaty jesiennej jest jej oprocentowanie, które wynosi aż 6,06% w skali roku. Jest ono stałe i nie ulega zmianie przez cały okres trwania umowy. Lokata ta jest zakładana na 6 miesięcy, co oznacza, że od minimalnej kwoty, po upływie całego umownego okresu, zostaną nam doliczone odsetki w wysokości 757,50 zł. Po odliczeniu podatku od przychodów kapitałowych (19%, zaokrąglane do całości), który wynosi 144 PLN, nasz zysk plasuje się na poziomie 613,50zł, co stanowi około 2,45% naszych środków początkowych. Z tego oraz z faktu, że jest to lokata półroczna wynika, iż oprocentowanie efektywne lokaty jesiennej w Polbanku wynosi około 4,91%. Kapitalizacja odsetek ma miejsce na koniec całego okresu trwania umowy, więc nie ma możliwości uniknięcia podatku, tak jak ma to miejsce na lokatach antybelkowych.

Zerwanie lokaty przed zakończeniem okresu umowy, na który została podpisana, wiąże się z utratą 80% naszych odsetek. Prosta symulacja pozwala policzyć, iż od kwoty minimalnej (25000 PLN), jeżeli zerwiemy lokatę jesienną po 3 miesiącach (połowa okresu umownego), otrzymamy tylko 75,75zł odsetek, co po odliczeniu podatku daje nam tylko 61,75zł zysku. Nie ma również możliwości wypłacenie części środków.

Czy możemy odnawiać tę lokatę po jej zakończeniu? Można ją przedłużyć, ale nie do końca. Odnowienie bowiem następuje na zasadach lokaty standardowej, sześciomiesięcznej, bez promocji jesiennej. Kwota, na jaką zostanie odnowiona lokata jest sumą kapitału początkowego oraz odsetek naliczonych przez okres pół roku, pomniejszonych o podatek Belki.

Ważną informacją jest również to, iż lokata jesienna, tak jak wszystkie depozyty w Polbanku, gwarantowane są w 100% przez Hellenic Deposit & Investment Guarantee Fund, czyli odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Różnica jest jednak taka, iż gwarancje BFG wynoszą do 50000 Euro, natomiast stosowane przez Polbank HDIGF do 100000 Euro.

Lokata jesienna wypada całkiem nieźle na tle innych lokat terminowych, zakładanych na podobną kwotę pieniędzy. Jednak porównując z lokatami antybelkowymi, zyski są niższe. Pamiętajmy jednak, że maksymalna kwota na lokatach unikających podatku jest znacznie niższa.