mBank i MultiBank obniżają oprocentowanie lokat i kont

mBank nowe logomBank i MultiBank, czyli banki z grupy BRE, również reagują na sytuację na rynku. Na obniżki najpierw zdecydował się MultiBank, zaraz po nim mBank. Obniżki obejmują zarówno oprocentowanie lokat terminowych, jak i kont oszczędnościowych. Po tylu informacjach z rynku o obniżkach, ta wcale nas już nie dziwi.

W przypadku MultiBanku cięcia dotyczą lokat standardowych oraz konta MultiMax. Obniżki wahają się w zależności od okresu na poziomie od 0,25% dla konta MultiMax i kwoty od 50 tys. do 100 tys. zł, aż do 0,70% dla najkrótszych okresów lokat standardowych. Obecnie najkorzystniej można ulokować swoje środki, umieszczając je na lokacie o okresie równym lub dłuższym niż 3 miesiące (2,00%) lub na koncie utrzymując saldo powyżej 100 tys. zł (1,80%).

Jak widzimy, MultiBank nie należy do zbyt hojnych instytucji. To samo można rzec o mBanku. Jak słyszeliśmy ostatnio, obie instytucje planują połączenie. Korektę oprocentowania depozytów można uznać więc jako dostosowywanie swoich ofert przed połączeniem. Dotyczy ona bowiem tych samych rodzajów depozytów i po której banki praktycznie zrównują swoje oferty.

Porównując ofertę lokaty standardowej w MultiBanku oraz mLokaty w mBanku, można by rzec, że oferty są niemal identyczne. Oprocentowanie jest takie samo, z wyjątkiem dostępności okresów, mBank nie oferuje depozytów krótszych niż 2M (w ramach zwykłej mLokaty). Podobnie w przypadku konta MultiMax oraz konta eMAX Plus – oferty różnią się kosmetycznie.

Po więcej informacji o tych produktach zapraszamy na strony obu instytucji (niedługo samego mBanku).

Podwyżka oprocentowania Lokaty Jednodniowej w MultiBanku

MultiBank logo
MultiBank

MultiBank nie należy do czołówki banków, jeśli chodzi o oprocentowanie swoich depozytów. Niemniej z dniem dzisiejszym podwyższył oprocentowanie swoich lokat jednodniowych. O ile z każdej podwyżki powinniśmy się cieszyć, o tyle nawet dzięki niej Lokata Jednodniowa nie wyróżnia się spośród innych ofert.

Lokata Jednodniowa znajduje się w ofercie MultiBanku już od dłuższego czasu. Charakteryzuje się ona bardzo krótkim, bo przecież jednodniowym okresem zapadalności. Jest odnawialna, odsetki mogą dołączać do kapitału lokaty bądź też trafiać na rachunek oszczędnościowy. Minimalna kwota jaką możemy ulokować wynosi 1000zł. Oferta jest dostępna jedynie dla osób posiadających rachunek oszczędnościowy MultiMax lub MultiMax Aquarius.


Dotychczas oprocentowanie wynosiło dla posiadaczy zwykłego konta MultiMax 2,80% i dla MulitMax Aquarius 3,30%. Po podwyżce będzie wynosić odpowiednio 3,00% oraz 4,00%. Jeśli spojrzeć na propozycje innych banków, to oferta jest co najwyżej przeciętna. Wyższe oprocentowanie otrzymamy na większości kont oszczędnościowych czy lokatach jednodniowych w innych bankach.

Oferta może być interesująca jedynie dla osób korzystających z rachunków MultiMax. Aby skorzystać z oferty, nie muszą oni zakładać specjalnego rachunku. Lokatę mogą założyć w parę chwil, a pieniądze w razie potrzeby są szybko dostępne. Fani wysokiego oprocentowania powinni się jednak dwukrotnie zastanowić. Są przecież na rynku lepsze oferty, nie zawsze jednak tak wygodne jak Lokata Jednodniowa.

Lokata Dzienny Zysk w MultiBanku

Multibank logo
Multibank

Wraz z wejściem w życie nowych stóp procentowych ,ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej, MultiBank mocno odświeża swoją ofertą depozytów. Najciekawsza jest nowa Lokata Dzienny Zysk, wprowadzająca jedną główną zmianę – dzienną kapitalizację odsetek. Oprocentowanie nie należy do rewelacyjnych, ale najlepsi klienci MultiBanku mogą czuć się wyróżnieni i zainteresować nowym depozytem.

Wszelkie zapowiadane zmiany zostaną wprowadzone 6 kwietnia 2011 roku. RPP zdecydowała się podnieść stopy procentowane o 0,25 pp. Tym samym stopa depozytowa wyniesie 2,50% w skali roku. Teoretycznie miało to zwiększyć atrakcyjność lokat, ale banki nie kwapią się de wciągania pieniędzy od klientów.


Jednak mimo wszystko MultiBank postanowił powalczyć nieco o kapitał inwestorów. Może nie tyle powalczyć, co w ogóle wejść do gry. Bez oferty lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, z konkurencyjnym oprocentowaniem, żadna placówka nie może się liczyć na rynku. Dlatego od 6 kwietnia można zakładać Lokatę Dzienny Zysk w MultiBank.

Tak naprawdę nie wprowadza ona żadnej innowacji. Ot, standardowy już depozyt z dzienną kapitalizacją odsetek, pozwalającą ominąć płacenie podatku Belki. Oprocentowanie również jest zbyt wysokie, w porównaniu z ofertą konkurencji. Dużym wyróżnieniem zostali jednak obdarowani posiadacze rachunku osobistego MultiKonto Aquarius. Dla tych klientów warunki są całkiem korzystne.

Na przykład przy lokacie 3-miesięcznej, zwykły inwestor może zarobić 3,00% w skali roku (3,70% w porównaniu do tradycyjnego depozytu). Ale posiadacz konta Aquarius w Lokacie Dzienny Zysk otrzyma 3,50% odsetek! Taka tendencja utrzymuje się dla każdej opcji terminowej. Maksymalne oprocentowanie, przy depozycie 12-miesięcznym wynosi 3,50% dla zwykłych klientów i 4,00% dla użytkowników MultiKonta Aquarius.

Jak widać Lokata Dzienny Zysk nie będzie święciła zbyt wielu triumfów wśród inwestorów ze względu na niezbyt dogodne warunki. Dodatkową „nowością” po 6 kwietnia jest obniżenie oprocentowania tradycyjnych lokat MultiLokata.

Lokata noworoczna w Multibanku

Multibank logo
Multibank

Jeśli myślimy o ulokowaniu w najbliższym czasie większej sumy pieniędzy, powinniśmy zainteresować się nową ofertą MultiBanku. Wprowadził on bowiem krótko trwającą promocję, dzięki której możemy założyć lokatę na trzy miesiące z oprocentowaniem wynoszącym 5,5 procenta w skali roku. Nie jest to zła oferta, ale trudno oczekiwać zmasowanych odwiedzin placówek MultiBanku.

Klienci decydujący się na lokatę noworoczną muszą się jednak spieszyć. Atrakcyjna promocja trwa tylko do końca stycznia 2011 roku, a rozpoczyna w dziesiąty dzień nowego roku. Ale korzystne warunki są obarczone niemałymi wymaganiami, które trzeba spełnić chcąc założyć lokatę w MultiBanku.


Po pierwsze całą kwotę, jaką będziemy chcieli ulokować, musimy wpłacić na już istniejące lub nowe konta w tej placówce. Oznacza to tyle, że klient chcący skorzystać z promocji noworocznej musi posiadać „wolne” fundusze. I to nie małe, bo minimalny kapitał, jakie można wnieść na lokatę to 100 tysięcy złotych. Nie ma możliwości oszczędzania z MultiBankiem dysponując mniejszą kwotą. Zadowoleni na pewno będą najbardziej zamożni klienci. Dla nich bank przewiduje ograniczenie dopiero przy milionie polskich złotych.

Warunkiem skorzystania z promocji jest również posiadanie MultiKonta Aquarius lub założenie takowego w MultiBanku. Dopiero od tego momentu możemy przystąpić do procedury zakładania noworocznej lokaty. To znaczy wpłacić minimum 100 tysięcy na nasz rachunek i przeznaczyć go na ulokowanie przez bankierów.

Oprocentowanie 5,5 procentowe nie jest najniższym na rynku, ale u konkurencji można pomnożyć majątek o 6, a nawet 7 procent w ciągu roku. Tak jak między innymi w Open Finance, Getin Banku, Idea Banku i SKOK. Do tego dochodzą takie ograniczenia jak konieczność założenia rachunku osobistego oraz wpłata nowego kapitału w wysokości minimum 100 tysięcy. Nie możemy więc skorzystać z naszych oszczędności na koncie w MultiBanku. To spore utrudnienie dla aktualnych klientów, a potencjalni zainteresowani mogą zniesmaczyć się koniecznością zakładania nowego konta osobistego.

Lokata Jednodniowa w MultiBanku

Lokata Jednodniowa w Multi Banku
Lokata Jednodniowa w Multi Banku

Na naszej stronie od pewnego czasu umieszczamy informacje o tzw. lokatach antybelkowych. Lokata Jednodniowa jest kolejnym tego typu depozytem.  Mimo, że Multi Bank tego nie reklamuje, wpłacając pieniądze na tą lokatę, nie musimy płacić podatku belki.  Kolejnym jej atutem jest bardzo wygodny okres lokaty, bo pieniądze wpłacamy na 1 dzień i wypłacamy po tylu, po ilu nam się podoba. Jedynym mankamentem przy założeniu lokaty jest to, że musimy mieć konto w Multi Banku, a najwyższe oprocentowanie otrzymamy jedynie, gdy posiadamy specjalny rachunek MultiMax Aquarius.

Oprocentowanie

Nominalne oprocentowanie lokaty zależy od posiadanego przez nas rachunku. W przypadku rachunku zwykłego MultiMax wynosi 4,50%, natomiast dla posiadaczy rachunku MultiMax Aquarius, bank oferuje oprocentowanie w wysokości 4,80%. To czy zapłacimy dodatkowo podatek, zależy od kwoty jaką zdeponujemy.

Okres lokaty i kwota lokaty

Lokata z założenia jest lokatą o okresie jednodniowym, ale mamy możliwość ustawienia automatycznego jej odnawiania, więc okres jest praktycznie niczym nieograniczony. Aby założyć lokatę wystarczy 1000zł, natomiast zastanowić nas powinna maksymalna kwota na jaką założymy lokatę. Ma ona znaczenie z tego względu, iż od niej zależy czy zapłacimy podatek. Aby Lokata Jednodniowa okazała się dla nas lokatą bez podatku Belki, musimy wpłacić kwotę maksymalnie 20 000zł w przypadku posiadania rachunku zwykłego MultiMax i 18 000zł, dla rachunku MultiMax Aquarius. W przypadku większych kwot, mamy możliwość otwarcia kilku lokat i zaoszczędzenia na podatku.

Warunki zakończenia lokaty

W przypadku zakończenia lokaty, nie otrzymujemy żadnych odsetek, ale są to bardo małe odsetki, zebrane w ciągu jednego dnia, więc ich stracona kwota nie powinna być duża.

Inne

Do pieniędzy mamy dostęp cały czas przez rachunek oszczędnościowy.

Symulacja

Kwota\Okres Na 3 miesięcy Na 6 miesięcy Na 12 miesięcy
1000zł 1010,90zł 1022,80zł 1044,60zł
5000zł 5054,50zł 5114,00zł 5223,00zł
15000zł 15163,50zł 15342,00zł 15669,00zł

Kwoty zostały zaokrąglone i wyliczone w przypadku posiadania rachunku MultiMax.