Lokaty w Alior Sync – omówienie

Alior Sync logo
Alior Sync

Alior Sync będący częścią Alior Banku przygotował z myślą o swoich klientach, których jest już ponad 40 tysięcy, bogatą ofertę depozytową, która niestety nie jest zbyt atrakcyjna. Jakie lokaty i rachunku znaleźć można w ofercie banku? Czy warto zdecydować się na dołączenie do licznego grona klientów?

W przypadku podstawowego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oprocentowanie wynosi 0,10 %. Warunki jego założenia oraz prowadzenia są jednak bardzo atrakcyjna, dlatego warto się dobrze zastanowić nad takim rozwiązaniem. Atutami rachunku są również  bezpłatne przelewy internetowe – w tym 10 natychmiastowych każdego miesiąca oraz stały rabat wynoszący 5,00 % na internetowe zakupy.

Kolejnym produktem dostępnym w ofercie Alior Sync jest rachunek oszczędnościowy, który może być prowadzony w aż pięciu walutach – PLN, EUR, USD, GBP i CHF. Od wyboru waluty uzależniona jest wysokość oprocentowania. Dla PLN wynosi ono 4,35 %, dla GBP 0,40 %, natomiast dla wszystkich pozostałych walut 0,20 %. Odsetki podobnie jak na tradycyjnym rachunku kapitalizowane są co miesiąc.

Chcąc założyć lokatę również należy liczyć się z faktem, iż wysokość oprocentowania zależna jest od wybranej waluty. Zdecydowanie najwyżej oprocentowane są lokaty złotówkowe. Miesięczny depozyt oprocentowany jest na poziomie 4,25 % (0,70 % dla GBP, 0,45 % dla EUR, 0,50% dla USD oraz 0,30 % dla CHF). Dla okresu zapadalności wynoszącego 3 miesiące warunki są nieco bardziej atrakcyjne – 4,55 % dla lokaty złotówkowej (0,80 % dla EUR, 1,00 % dla USD, 1,00% dla GBP i 0,50% dla CHF). Zdecydowanie najbardziej konkurencyjnym okresem jest okres półroczny. Zakładając lokatę w PLN liczyć można na oprocentowanie wynoszące 6,50 % – liczba lokat, jakie założyć może jeden klient jest dowolna, aczkolwiek maksymalna łączna kwota inwestycji nie może przekroczyć 10 000 złotych.  Oprocentowanie dla pozostałych walut wynosi: 1,00 % dla EUR, 1,30 % dla USD, 0,80 % dla CHF oraz 1,20 % dla GBP. Decydując się na najdłuższy okres zapadalności wynoszący 12 miesięcy zarobić można 5,00 % (1,20 % dla EUR, 1,80 % dla USD, 1,50% dla GBP oraz 0,80 % dla CHF). W przypadku zaprezentowanych powyżej depozytów odsetki kapitalizowane są ostatniego dnia  trwania lokaty. Odstąpienie od umowy przed okresem zapadalności wiąże się z całkowitą utratą należnych odsetek.

W przypadku lokat długoterminowych na 24 lub 36 miesięcy oprocentowanie jest zmienne i wynosi odpowiednio 3,25 % i 3,50 %. W przypadku walut obcych oprocentowanie dla lokaty dwuletniej wynosi 1,40 % dla GBP, 1,30 % dla EUR i USD i 1,00 % dla CHF. Dla lokat 36-miesiecznych stawki te wynoszą 1,70 % dla EUR, 1,50 % dla USD i GBP oraz 1,30 % dla CHF. W tym przypadku odsetki kapitalizowane są również w dniu zapadalności lokaty.

Ofertę depozytową uzupełniają lokaty negocjowane, w przypadku których odsetki kapitalizowane są także w dniu zapadalności lokaty. Szczegóły dotyczące oferty znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Alior Sync.

Nowa lokata oraz podwyżka w Alior Banku

Alior Bank logo
Alior Bank

Alior Bank robi kolejny krok w stronę klientów. Do swojej oferty wprowadza nową lokatę z dzienną kapitalizacją o dość nietypowym, aczkolwiek nadal wygodnym okresem. Oprócz tego, podwyższa również oprocentowanie większości depozytów w obcych walutach. W tej chwili znajduje się ono na jednym z wyższych poziomów, jeśli chodzi o polskie banki.

Nowa lokata charakteryzuje się dość dziwnym okresem, a mianowicie 100-dniowym. Oprocentowanie nominalne wynosi 6,03%, co można porównać do standardowej lokaty o oprocentowaniu 7,50%. Minimalna kwota wynosi 1000zł. Aby uniknąć podatku Belki, na jednym depozycie możemy zgromadzić maksymalnie 14 857zł. Każda osoba może założyć dowolną liczbę depozytów. W przypadku zerwania lokaty przed czasem, otrzymujemy całość zgromadzonych odsetek. Lokatę można założyć w każdym oddziale Alior Banku oraz przez serwis lokata.aliorbank.pl (nowi klienci jedynie w ten sposób). Oferta obowiązuje do października 2011r.


Wzrosło również oprocentowanie depozytów w walutach obcych. Podwyżkę można zauważyć szczególnie w przypadku lokat w dolarach (np. 6M – 2,00% netto) i w euro (np. 6M – 3,50% netto). Tam bowiem wzrosło oprocentowanie we wszystkich terminach. W przypadku funta część okresów spadła, a część wzrosła, natomiast dla franka albo pozostała bez zmian, albo wzrosła. Więcej informacji na stronie banku.

Gdzie aktualnie warto udać się po lokatę? Jeśli chodzi o depozyty złotowe, to liderem cały czas jest Getin Bank z Lokatą na Start (6,47% netto – oferta ważna tylko do końca miesiąca). W przypadku lokat walutowych, warto się zastanowić na Polbankiem. Oferuje on aktualnie najwyższe oprocentowanie na większość okresów.

Lokata ekstra premia w Euro – ING Bank Śląski

ING Bank Śląski logo
ING Bank Śląski

ING Bank Śląski w ostatnim czasie zmodyfikował swoją ofertę lokaty ekstra premia i od teraz daje nam możliwość oszczędzania pieniędzy na niej nie tylko w złotówkach, ale również w euro. Jak tłumaczy bank, podjęcie takich kroków było związane z daniem możliwości oszczędzania w Polsce, osobom, które pracują i zarabiają w innych krajach europejskich, gdzie walutą jest euro.

W przeciwieństwie do oferty tej w złotówkach, jeżeli chcemy założyć taką lokatę w euro, nie mamy możliwości wyboru okresu, na jaki chcemy podpisać umowę. ING daje nam możliwość założenia jej tylko i wyłącznie na rok.


Ponadto lokata ekstra premia w euro jest znacznie niżej oprocentowana, niż ten sam produkt, ale z polskiej walucie. Możemy liczyć na tylko 1,5% w skali roku. Dodatkowo kapitalizacja odsetek ma miejsce na koniec dwunastego miesiąca, przez co od naliczonej nam kwoty, odejmowany jest jeszcze podatek od przychodów kapitałowych, czyli tak zwany podatek Belki, który w Polsce wynosi aż 19%. Niestety, jeżeli będziemy chcieli wypłacić nasze pieniądze przed zakończeniem okresu umowy, utracimy wszystkie nasze odsetki.

Aby skorzystać z lokaty ekstra premia w euro, należy spełniać dwa podstawowe wymagania. Po pierwsze należy posiadać dowolne konto oszczędnościowe w tej walucie. To właśnie na ten rachunek po zakończeniu umowy, zostaną przelane nasze pieniądze, wraz z należnymi nam odsetkami. Po drugie musimy posiadać minimalną kwotę, jaka jest wymagana do założenia tej lokaty. Wynosi ona aż 2500 euro, co w porównaniu do lokat złotówkowych, gdzie minimum wynosi 1000zł, jest sumą bardzo dużą.

Jeżeli spełniamy oba powyższe warunki, możemy przystąpić do założenia lokaty. W tym celu należy odwiedzić dowolny oddział ING Banku Śląskiego, gdzie od ręki będziemy mogli podpisać wymagane dokumenty, a także założyć odpowiednie konto oszczędnościowe, jeżeli takowego jeszcze nie posiadamy.

Dodatkowo zakładając tę lokatę, zyskujemy punkty z programu bankujesz – kupujesz, które będziemy mogli wymieniać na atrakcyjne nagrody. Więcej o tym programie można dowiedzieć się odwiedzając stronę ING Banku Śląskiego.

Lokaty walutowe w Getin Banku bez podatku Belki

Getin Bank logo
Getin Bank

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Getin Bank wprowadził do swojej oferty nowe lokaty walutowe. To czym się wyróżnił, to możliwość ominięcia konieczności płacenia 19% podatku Belki dzięki codziennej kapitalizacji odsetek. Osoby posiadające swoje oszczędności w euro bądź w dolarach z pewnością mogą być nią szczególnie zainteresowane.

Najnowsza propozycja Getin Banku zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurentów. Do tej pory tylko Alior Bank wprowadził do swojej oferty depozyt w walutach obcych na którym, dzięki codziennej kapitalizacji, można nie płacić podatku od zysków kapitałowych. Dla kwoty do 4000 EUR lub 4000 USD na depozytach walutowych w Getin Banku, zgodnie z ordynacją podatkową, podatek ten jest zaokrąglany do zera i nie musimy go płacić.


Podstawowe wymogi

Minimalną kwotą jaką możemy umieścić na lokacie jest 100 EUR lub USD, natomiast maksymalna wynosi 4000. Każda osoba może jednak założyć dowolną liczbę lokat. Bank nie wymaga posiadania żadnego dodatkowego rachunku.

Oprocentowanie

Lokaty w euro

Okres Oprocentowanie ubruttowione*
Oprocentowanie nominalne
3M 2,00% 1,62%
6M 2,60% 2,11%
12M 2,75% 2,23%
24M 3,00% 2,43%

Lokaty w dolarach

Okres Oprocentowanie ubruttowione* Oprocentowanie nominalne
3M 1,50% 1,22%
6M 2,00% 1,62%
12M 2,15% 1,74%
24M 2,25% 1,82%

Oprocentowanie lokaty jest stałe przez cały jej okres trwania. Odsetki są kapitalizowane każdego dnia i mogą być dodawane do kapitału lokaty bądź też codziennie przelewane na wskazany przez nas rachunek.

* – powiększone o teoretyczny podatek

Zerwanie lokaty przed czasem

Jeśli zerwiemy lokatę w pierwszym miesiącu od jej założenia nie otrzymamy żadnych odsetek. W przypadku zerwanie depozytu po tym okresie oprocentowanie spada do 0,05%.

Podsumowanie

Lokaty walutowe z codzienną kapitalizacją w Getin Banku są świetną propozycja dla osób posiadających oszczędności w dolarach lub euro. Często trzymamy różne kwoty w tych walutach czekając na wydanie ich np. w ferie bądź w wakacje. Warto je jednak umieścić na lokacie i otrzymać choćby nieduże odsetki.