Lokata Maratończyka – promocja w Getin Online

Getin Bank logo
Getin Bank

Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie interesuje się prawie każdy, codziennie śledząc poczynania naszych zawodników. Jeszcze więcej pozytywnych emocji postanowił nam dać Getin Bank, a dokładniej jego internetowy oddział, czyli Getin Online. Z okazji owych zawodów, postanowił wprowadzić do oferty na kilka dni Lokatę Maratończyka, dzięki której nasze oszczędności praktycznie z miesiąca na miesiąc procentują coraz szybciej.

Na samym początku należy wspomnieć, iż podobnie jak to jest w przypadku innych promocji Getin Online, tak również Lokata Maratończyka obowiązuje tylko przez kilka dni. Można ją zakładać od 7 sierpnia do 9 sierpnia 2012 roku, lecz bank zastrzega sobie prawo do przedłużenia promocji, z którego to często korzysta.

Lokata Maratończyka to zdecydowanie produkt długoterminowy. Umowa podpisywana jest aż na 42 miesiące, czyli 3,5 roku. Przed skorzystaniem z tej promocji, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zamrozić nasze pieniądze na tak długi okres. Każdy posiadacz tego depozytu, może w dowolnym momencie złożyć dyspozycję jego zerwania, jednak nie obędzie się bez kary. Jeżeli Lokata Maratończyka zostanie zerwana do 30 października 2012 roku, utracimy wszystkie naliczone do tej pory odsetki, jeżeli natomiast uczynimy to po tym dniu, odzyskamy nasz kapitał początkowy oraz 75% ze wszystkich należnych nam do tej pory odsetek.

Oprocentowanie Lokaty Maratończyka jest rosnące z upływem czasu i zawiera się w przedziale od 6,30% na początku, do 10% na końcu oszczędzania. Jak wygląda to dokładniej, przedstawia poniższa tabela. Nie dajmy się jednak zwieść owym 10%, które wszędzie eksponuje Getin Online. Aby wyliczyć rzeczywisty zysk z tej lokaty, należy wyliczyć średnie oprocentowanie, które w tym przypadku wynosi 7,125% w skali roku. Dodatkowo potrącony zostaje podatek Belki. Warto poważnie się zastanowić, zanim zdeponujemy nasze pieniądze na tak długi okres. Bardzo prawdopodobne, że bardziej będzie nam się opłacało zainwestować w coś z częstszą kapitalizacją i pomimo niższego oprocentowania, zarobimy więcej.

Miesiąc Oprocentowanie
1-3 6,30%
4-6 6,35%
7-9 6,40%
10-12 6,50%
13-15 6,55%
16-18 6,60%
19-21 6,65%
22-24 6,70%
25-27 6,80%
28-30 6,90%
31-33 7,00%
34-36 8,00%
37-39 9,00%
40-42 10,00%

Kapitalizacja odsetek ma miejsce na koniec okresu umowy, lub w przypadku zerwania Lokaty Maratończyka przed czasem – w dniu zerwania. Depozyt nie jest odnawialny na takich samych warunkach. Jeżeli nie wypłacimy naszych pieniędzy, zostaną one po zakończeniu umowy automatycznie przelane na rachunek Lokaty Standardowej rocznej.

Lokata Maratończyka może być zakładana jedynie w polskiej walucie, a kwota, którą chcemy zdeponować powinna zawierać się pomiędzy ustalonym minimum i maksimum, wynoszącymi odpowiednio 1 000zł i 1 000 000zł.

Proces zakładania tego promocyjnego depozytu jest identyczny, jak to ma miejsce w przypadku innych produktów Getin Online. Przede wszystkim nie potrzebujemy konta osobistego w tym banku,  co jest znacznym ułatwieniem. Po drugie wszystkie formalności załatwiane są przez Internet, bez wychodzenia z domu i nie zajmuje nam to więcej niż kilka minut. Nie ma konieczności też własnoręcznego podpisywania umowy.

Wszystkie środki deponowane w Getin Online gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro, na warunkach ujętych w ustawie o BFG. Więcej informacji o Lokacie Maratończyka można odnaleźć na stronie internetowej banku. Identyczny produkt do swojej oferty wprowadził Open Online, z tą różnicą, iż minimalna kwota została ustalona na poziomie 500zł.

Lokata Progresywna – nowość w ofercie w Banku BGŻ

Bank BGŻ logo
Bank BGŻ

Oferta depozytowa Banku BGŻ jest dość rozbudowana, jednak próżno w niej szukać lokaty, która mogłaby znaleźć się w rankingu najbardziej atrakcyjnych. Najnowszym produktem, którym bank chce zachęcić klientów do skorzystania z oferty jest Lokata Progresywna. Na czym polega jej istota? Ile można zarobić decydując się na jej założenie?

Lokata Progresywna jak sama nazwa wskazuje to depozyt, którego oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Z założenia okres jej zapadalności wynosi 12 miesięcy, jednak wyjście z inwestycji możliwe jest w dowolnym momencie. Oprocentowanie w pierwszym miesiącu wynosi zaledwie 3,70 %. Do czwartego miesiąca wzrasta ono o 0,10 % (do 4,00 % w 4 miesiącu), by przez pięć kolejnych miesięcy wzrosty oprocentowania wynosiły 0,20 % ( z 4,20 % w 5 miesiącu do 5,00 % w 9 miesiącu). Wynoszące 5,00 % oprocentowanie w 9 miesiącu wzrasta do 6,00 % w 10, do 8,00 % w 11 i osiąga swój maksymalny poziom 9,00 % w ostatnim, dwunastym miesiącu. Tak atrakcyjne oprocentowanie w ostatnich miesiącach zachęca do utrzymywania środków na lokacie jak najdłużej. Jakie jest efektywne oprocentowanie? Wynosi ono 5,12 % – nie jest to szczególnie atrakcyjna oferta, jeżeli zestawimy ją z innymi depozytami dostępnymi aktualnie na rynku, jednak w kategorii lokat progresywnych jest to prawdopodobnie najbardziej atrakcyjny produkt.

Poza stosunkowo atrakcyjnym oprocentowaniem zaletami produktu jest możliwość wycofania zainwestowanych środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek, naliczanie odsetek już od pierwszego miesiąca, możliwość założenia dowolnej ilości Lokat Progresywnych oraz niska, wynosząca zaledwie 1 000 złotych kwota minimalna. Produkt oferowany jest wyłącznie przez jeden miesiąc – od 12 marca do 12 kwietnia bieżącego roku. By stać się jej posiadaczem wystarczy odwiedzić jedną z 400 placówek banku lub założyć ja za pośrednictwem TeleBGŻ. Szczegółowy regulamin produktu oraz adresy wszystkich oddziałów banku dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Banku BGŻ.

 

Nowa 9-miesięczna Lokata Progresja w PKO BP

PKO BP logo
PKO BP

Depozyty oferowane przez bank PKO nie należą do najatrakcyjniejszych na rynku, jednakże w ostatnim czasie bank zdecydował się na wprowadzenie do oferty produktu oszczędnościowego, który ma zainteresować potencjalnych klientów atrakcyjnym oprocentowaniem. W ofercie banku pojawiła się bowiem w ostatnim czasie zupełnie nowa lokata – Lokata Progresja 9M, która zachęca do długotrwałego lokowania nadwyżek środków finansowych. Na jakie warunki liczyć mogą klienci, którzy zdecydują się na jej założenie? Czy rzeczywiście oprocentowanie jest korzystne?

Oprocentowanie Lokaty Progresja jest stale, aczkolwiek w każdym miesiącu stopa procentowa jest inna. W pierwszym miesięcy liczyć można na jedynie 0,50 %, w kolejnych oprocentowanie wzrasta do 1,50 %, 2,50 %, 3,50 %, 4,50 %, 5,50 %, 6,50 %, 7,50 %, by w ostatnim, dziewiątym miesiącu osiągnąć poziom 9,00 %. Odsetki kapitalizowane są każdego miesiąca, dlatego też wycofanie środków przed upływem dziewięciu miesięcy nie wiąże się z utrata całości odsetek, a jedynie tej części, która nie została jeszcze skapitalizowana w danym miesiącu. Mimo wysokiego oprocentowanie w kilku ostatnich miesiącach lokata nie jest szczególnie atrakcyjna. Jej efektywne oprocentowanie wynosi maksymalnie 4,56 %. Znalezienie znacznie bardziej atrakcyjnie oprocentowanych depozytów nie stanowi większej trudności.

Minimalna kwota depozytu to zaledwie 1 000 złotych, co uznać można za zaletę. Plusem jest również miesięczna kapitalizacja, która wpływa nieco na atrakcyjność lokaty, jednak nie na tyle, by stała się ona często wybieranym produktem. Prowadzenie i otwarcie lokaty są bezpłatne, jednak za pozostałe czynności związane z obsługą rachunku bank może pobierać opłaty. Warto zatem dobrze zapoznać się z tabelą opłat i prowizji. By stać się posiadaczem lokaty Progresja 9M trzeba przede wszystkim dysponować wymaganą kwotą 1 000 złotych. Założenie depozytu możliwe jest za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO, jak również w każdym oddziale i w agencjach PKO Banku Polskiego.

 

Co to jest lokata progresywna?

Lokata progresywna
Lokata progresywna

Lokata progresywna zwana również dynamiczną kusi klientów banków wysokim oprocentowaniem. W rzeczywistości nie odbiega ona od standardowych ofert związanych z depozytami, choć wzrasta wraz z czasem trwania lokaty. Każdy kolejny miesiąc trwania umowy oznacza wyższe oprocentowanie, które na sam koniec umowy depozytowej jest znacznie wyższe niż oferowane w lokatach standardowych.

Banki oferujące lokaty progresywne zachęcają klientów do tej formy lokowania oszczędności możliwością dysponowania kapitałem. Oznacza to stały dostęp do zdeponowanych środków, bo kapitał wraz z odsetkami można wypłacić w dowolnym momencie. Można również wypłacić same odsetki za ostatni okres umowy. Lokata progresywna przypomina więc miesięczny depozyt o stałym oprocentowaniu, który odnawia się automatycznie przez cały okres trwania umowy. Środki można wypłacić już po 1. miesiącu otrzymując wtedy odsetki właśnie za 1 miesiąc. Wypłacane odsetki zawsze będą zgodne ze stopą procentową gwarantowaną za dany okres.


Lokaty progresywne mogą być zakładane różny okres, w zależności od oferty danego banku.
Ważną zaletą lokaty progresywnej jest możliwość powiększania kapitału, czyli dopłacenia pieniędzy do rachunku. Co więcej nie musimy w takiej sytuacji podpisywać dodatkowej umowy. Bank ustala wysokość dopłat, jednak ich liczba i częstotliwość jest dowolna. Zwykle jednak wpłaty na lokaty progresywne są wyższe niż w przypadku lokat terminowych.

Zajmijmy się teraz dokładniej oprocentowaniem lokaty progresywnej. W miesiącu jest ono stałe, a wzrasta do maksymalnego poziomu w ostatnim miesiącu trwania umowy. Przykładowo w 1. miesiącu oprocentowanie może wynosić 3,5%, a w ostatnim już 12%. Odsetki są kapitalizowane w dniu zapadalności lokaty. Likwidując lokatę można liczyć na zyski według oprocentowania za pełne miesiące, a za dni miesiąca ostatniego według oprocentowania z poprzedniego miesiąca. Jeśli więc klient zdecyduje się zlikwidować lokatę w 3. miesiącu jej trwania otrzyma odsetki według stopy procentowej lokat dwumiesięcznych. Często jednak banki w swoich reklamach kuszą klientów oprocentowaniem sięgającym nawet 10% nie informując jednak, że 10% nalicza się dopiero w ostatnim miesiącu trwania lokaty. Dlatego jeśli szczególnie zainteresuje nas oferta lokaty progresywnej przyjrzyjmy się uważnie oprocentowaniu w kolejnych miesiącach jej trwania.

A więc tak naprawdę lokaty progresywne mogą się okazać dużo mniej atrakcyjne niż zwykłe lokaty czy nawet konta oszczędnościowe. I chociaż w ostatnim miesiącu trwania lokaty oprocentowanie może sięgać nawet 12% to w początkowych miesiącach umowy może mieć nawet zaledwie 2-3%. Nawet po zsumowaniu wszystkich odsetek z każdego miesiąca trwania depozytu w większości banków oprocentowanie okaże się niższe niż na zwykłych lokatach czy kontach oszczędnościowych. Przy rocznej lokacie progresywnej, w której oprocentowanie w 1. miesiącu rusza przykładowo od poziomu 1% i z każdym miesiącem wzrasta o 1 pkt proc. po 12 miesiącach bank wypłaci nam odsetki w wysokości do 12%. Przeliczając jednak średnią wartość oprocentowania dla całego okresu trwania depozytu okaże się, że zarobimy tylko (1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12)/12 = 6,5% w skali roku (pomijając podatek i inflację). Specjaliści z dziedziny finansów uważają lokaty progresywne przede wszystkim za narzędzie marketingowe. Tak jak wspomniałem na początku reklama informuje zwykle o końcowym oprocentowaniu słowem nie wspominając o tym, że dotyczy ono właśnie ostatniego miesiąca trwania umowy. Cechą lokat progresywnych jest również to, że ich oprocentowanie jest zmienne. A więc obecna oferta banku wcale nie oznacza, że za 12 miesięcy atrakcyjne oprocentowanie będzie równe temu dzisiejszemu.

Jednak lokaty progresywne mają swoje zalety. Wśród nich najważniejsza jest możliwość wcześniejszego zerwania lokaty bez utraty wypracowanych odsetek. Jednak im wcześniej zdecydujemy się lokatę zerwać tym mnie na niej zarobimy, bo przypomnijmy, że oprocentowanie w pierwszych miesiącach trwania umowy nie jest szczególnie wysokie. Zwróćmy więc szczególną uwagę na średnie oprocentowanie roczne, nie zaś tylko na poziom oprocentowania w ostatnim miesiącu.