Lokata negocjowana – dla kogo?

Lokata negocjowana - dla kogo?
Lokata negocjowana - dla kogo?

Szeroko reklamowane oferty lokat bankowych to propozycja dla mas. Każdy inwestor, nawet z minimalnym budżetem 500 czy 1000 złotych może zarabiać na takich depozytach. Zabawa zaczyna się dopiero, gdy w grę wchodzą większe sumy. Wtedy w prawie każdym banku istnieje możliwość wynegocjowania indywidualnych warunków. Na takie przywileje mogą liczyć jedynie najwięksi gracze, ale niektóre placówki chętnie nawiążą rozmowę z inwestorami dysponującymi jedynie 20-30 tysiącami złotych.

Lokaty negocjowane polegają na ustaleniu indywidulanych zasad dla danego inwestora. Oczywiście głównym czynnikiem jest oprocentowanie. Dla bogatych biznesmenów kilka procent zarobku w skali roku jest co najmniej mało satysfakcjonujące. Duże bezpieczeństwo oferowane przez banki jest jednak wystarczającym argumentem do nawiązania rozmowy. Z kim się one odbędą, zależy już w znacznej mierze od kapitału, jaki wchodzi w grę. Indywidualni inwestorzy z kilkudziesięcioma tysiącami mogą liczyć jedynie na małe wyróżnienie. Przedsiębiorstwa szukające miejsca na ulokowanie nadmiaru majątku w najlepszym wypadku są obsługiwani nawet przez zarząd instytucji!


Większość banków na polskim rynku posiada w wachlarzu swoich usług lokaty negocjowane. Dzięki temu mogą liczyć na zainteresowanie zamożnych inwestorów. Jednak nie wszędzie trzeba być miliarderem, by liczyć na indywidualne warunki. Na przykład w Alior Bank i Meritum Bank stawki można negocjować już z kapitałem od 10 tys. złotych! Tak przynajmniej zapewniają pracownicy. Jednak w PKO BP, BZ WBK czy MultiBanku lokata negocjowana jest dostępna jedynie dla osób z budżetem minimum 100 000 złotych.

Warunki skorzystania z lokaty negocjowanej są ściśle powiązane z ofertą proponowaną przez bank dla standardowych klientów. Jeśli w danej placówce oprocentowanie jest jednym z najwyższych na rynku, nie ma co liczyć na chętne negocjacje. Niektóre banki nastawiają się na pozyskanie wielu klientów detalicznych, więc muszą dla nich przygotować atrakcyjne oferty, jednocześnie będące najkorzystniejszymi jakie w danym czasie można bezpiecznie rozprowadzać.

Wszystkie cechy lokaty negocjowanej wydają się stawiać zamożnych inwestorów na idealnej pozycji. Przecież jeśli banki biją się o ich kapitał, a dodatkowo chcą przy tym negocjować stawki oprocentowana, to czego chcieć więcej? Niestety, sytuacja nie wygląda tak kolorowo. Nawet chcąc powierzyć danej instytucji kilkaset tysięcy, nie ma co liczyć na duże zarobki. Jako w pełni bezpieczny sposób lokowania gotówki, depozyty bankowe nigdy nie będą dawać wielkich zysków. Klienci korzystający z lokaty negocjowanej mogą więc liczyć na maksymalne podbicie stawek o 1,-1,5 punktu procentowego. Oczywiście tylko w przypadku bardzo dużego kapitału. Z reguły negocjacje zatrzymują się na zaledwie kilku dziesiątych częściach procenta.

Zdecydowanie korzystniej jest więc znaleźć (można skorzystać z licznych rankingów lokat) najlepszą ofertą na rynku. Różnice pomiędzy poszczególnymi bankami potrafią bowiem wynosić nawet kilka procent, co całkowicie neutralizuje zalety lokaty negocjowanej.