Bank Pocztowy i neoBank kończą z lokatami bez podatku Belki

Bank Pocztowy logo
Bank Pocztowy

Lokaty codzienne ze swojej oferty wycofała już zdecydowana większość banków działających na naszym rynku, jednak są jeszcze instytucje oferujące tego typu rozwiązania. Z każdym dniem jest ich jednak coraz mniej. W ostatnich dniach z rynku lokat codziennych wycofały się kolejne banki – neoBank oraz Bank Pocztowy.

W ofercie neoBanku wybór lokat z codzienna kapitalizacją odsetek była bardzo szeroki. Część z nich dostępna była wyłącznie dla klientów posiadających dostęp do systemu bankowości internetowej (Lokata e-Codzienna, Lokata e-Codzienna Czwórka, Lokata e-Codzienna BIS, Lokata onLINE, Lokata onLINE Edycja Specjalna 2, Aukcja Lokaty on LINE, Lokata e-Codzienna 4M, Lokata e-Codzienna 5M oraz Lokata STARTER), a część placówkach neoBanku w całej Polsce (Lokata Kamila, Lokata Justyna, Lokata Maja, Lokata Codzienna, Lokata Codzienna Czwórka oraz Lokata Codzienna BIS). Lokaty założone przed 10 lutego, a więc przed wycofaniem z oferty wszystkich powyższych lokat, po zakończeniu zostaną odnowione na warunkach przewidzianych dla standardowych lokat o takim samym okresie zapadalności. Aktualnie w ofercie banku znajduje się wiele produktów depozytowych, jednak nie są one tak atrakcyjnie oprocentowane jak lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek. Aktualna ofertę lokat banku znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej neoBanku.

Po wprowadzonych zmianach i wycofaniu z oferty lokat z codzienną kapitalizacją odsetek oferta Banku Pocztowego również nie prezentuje się szczególnie interesująco. Produkty oszczędnościowe dostępne w ofercie banku podzielić można na trzy kategorie – lokaty terminowe, lokaty internetowe oraz konta oszczędnościowe. W przypadku lokat terminowych bank oferuje okresy wynoszące od 10 dni do nawet 24 miesięcy i proponuje od 3, 00 % do 5,00 % brutto. Więcej można zarobić wybierając Pocztowe Konto Oszczędnościowe, gdzie dla kwot od 100 000 złotych oprocentowanie wynosi 6,00 %. Nieco inaczej jest w przypadku Nowego Konta Oszczędnościowego, gdzie oprocentowanie niezależnie od salda wynosi 3,00 %. Oferta lokat terminowych jest właśnie przebudowywana, dlatego tez trudno na tym etapie powiedzieć cokolwiek o jej atrakcyjności. Więcej szczegółów o poszczególnych produktach znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Banku Pocztowego.

 

Idea Bank – kolejny bank, który rezygnuje z lokaty antybelkowych

Idea Bank logo
Idea Bank

Lista banków, które już zdecydowały się na usunięcie ze swojej oferty lokat codziennych, albo zapowiedziały takie kroki w najbliższych dniach z każdym tygodniem staje się coraz dłuższa. Ostatnio do grona tego dołączył Idea Bank, który niewątpliwie zaliczał się do grona banków, które pozwalały bardzo dobrze zarobić na takich depozytach.

Aktualnie w ofercie banku znajduje się niewiele produktów depozytowych, gdyż większość została wycofana z oferty, a ich miejsce nie zajęły jeszcze nowe. Większość tych produktów to tradycyjne lokaty bankowe o różnych terminach zapadalności, pośród których znaleźć można ostatnie lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek. Jeśli zależy nam na atrakcyjnym oprocentowaniu powinniśmy się spieszyć, gdyż z oferty banku na dniach znikną i one.

Klientom indywidualnym oferowana jest Lokata Tax Free. Jest to trzymiesięczny depozyt , którego oprocentowanie wynosi aż 6,48 % netto (8,00 % na tradycyjnej lokacie).Maksymalna kwota takiego depozytu wynosi zaledwie 5 000 złotych, jednak bank dopuszcza możliwość posiadania 5 takich depozytów, dlatego maksymalna kwota inwestycji wynosi zaledwie 25 000 złotych. By skorzystać z Lokaty Tax Free trzeba się jednak spieszyć, bowiem pozostaje ona w ofercie jedynie do 10 lutego! Klientom prowadzącym działalność gospodarczą proponowana jest Lokata Praktyczna, na której zarobić można od 4,50 do 6,00 % netto, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na depozyt jednomiesięczny czy też trzymiesięczny. Maksymalna kwota lokaty wynosi 14 000 złotych, jednak bank dopuszcza możliwość posiadania dowolnej ilości takich depozytów. Z kolei w ramach bankowości dla firm Idea Bank oferuje Lokatę Praktyczną – Biznes. Wybierając ten depozyt liczyć można na dokładnie takie same warunki jak w przypadku Lokaty Praktycznej. Trudno jednak powiedzieć jak długo lokaty dla przedsiębiorców pozostaną w ofercie banku.

Szczegółowy regulamin zaprezentowanych powyżej produktów oraz internetowe wnioski pozwalające na założenie poszczególnych lokat dostępne są na oficjalnej stronie internetowej Idea Banku.

 

Lokata z Kuponem III w Idea Banku

Idea Bank logo
Idea Bank

Oferta depozytowa Idea Banku jest niezwykle atrakcyjna, ale jednocześnie bardzo zmienna. Poszczególne lokaty nierzadko oferowane są zaledwie przez kilka dni czy tygodni, po czym znikają i zastępują je zupełnie nowe produkty. Bardzo podobnie było z Lokatą Tax Free, które dostępna była w ofercie już kilkukrotnie. Aktualnie przyjęła ona postać Lokaty z Kuponem III. Dostępny przez pewien czas depozyt przed kilkoma dniami zniknął z oferty, jednak ogromne zainteresowanie sprawiło, iż Idea Bank zdecydował się przedłużyć jego obecność do 10 lutego! Czy warto się spieszyć i złożyć wniosek o założenie lokaty?

Niewątpliwie tak, bowiem Lokata z Kuponem III jest jedną z najbardziej atrakcyjnych z dostępnych obecnie na rynku. Po wycofaniu się wielu banków z oferowania lokat jednodniowych zestawienie najbardziej atrakcyjnych depozytów uległo wyraźniej zmianie. Wysoka pozycja lokaty oferowanej przez Idea bank została jednak utrzymana. Oprocentowanie tego trzymiesięcznego depozytu wynosi aż 6,48 % netto. Odsetki naliczane są w taki sposób, że pozwolą uniknąć podatku od zysków kapitałowych nawet w przypadku wejścia w życie z końcem marca nowych przepisów. Jak to możliwe? Bank naliczy należne nam odsetki do 27 marca (stopa dla lokaty uruchamianej 24 lutego wynosi aż 17,92 %), a przez wszystkie kolejne dni trwania lokaty będzie stosował oprocentowanie wynoszące zaledwie 0,10 %.

Poza atrakcyjnym oprocentowaniem do zalet lokaty zaliczyć można brak konieczności zakładania rachunku w Idea Banku. Minimalna kwota lokaty to 1 000 złotych, natomiast maksymalna 5 000 złotych. Niestety zdeponowanie znacznej kwoty nie jest możliwe, bowiem bank dopuszcza posiadanie zaledwie 5 takich depozytów. Warto również pamiętać, iż wycofanie środków przed upływem okresu zapadalności wiąże się z utrata całości naliczonych odsetek. By stać się posiadaczem lokaty trzeba się spieszyć, gdyż jak już zostało wspomniane na początku oferta obowiązuje jedynie do 10 lutego. Wniosek online oraz regulamin produktu znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Idea Banku.

 

Wyższe oprocentowanie lokat w Eurobanku, ale koniec antybelek

Eurobank logo
Eurobank

Kliencie, którzy chcieliby założyć jeszcze lokatę codzienną w Eurobanku niestety zostaną niemiło zaskoczeni. Eurobank śladem innych instytucji zdecydował się na wycofanie ze swojej oferty depozytów z jednodniową kapitalizacja. Na pocieszenie bank zaproponował nieco wyższe oprocentowanie tradycyjnych produktów depozytowych. Ile zarobimy deponując swoje środki w Eurobanku?

Aktualnie ofertę depozytową banku tworzy pięć produktów – Lokata z funduszem, Lokata terminowa, Lokata Dynamiczna, Lokata negocjowana, Lokata „odsetki płatne z góry” oraz Lokata ze strukturą, na którą subskrypcja się już zakończyła. Zakładając lokatę z funduszem możemy liczyć w zależności na 8,40 % lub 8,70 % w zależności od tego czy wybierzemy okres 6 czy 12 miesięczny. Musimy mieć jednak świadomość, iż lokowane przez nas środki w różnych częściach inwestowane są w lokatę i jeden z 3 dostępnych fundusz. Minimalna kwota inwestycji wynosi 10 000 złotych.

Lokata terminowa to tradycyjna lokata ze stałym lub zmiennym oprocentowaniem wynoszącym nawet 6,20 %. W przypadku wyboru oprocentowania zmiennego istnieje możliwość zdeponowania własnych środków na okres wynoszący od 7 dni do 36 miesięcy. W przypadku stałego oprocentowania okres ten wynosi od 1 do 12 miesięcy. Do niedawna maksymalne oprocentowanie, jakie można było uzyskać zakładając taką lokatę wynosiło zaledwie 5,30 %. W związku z wycofaniem z oferty lokat o codziennej kapitalizacji odsetek Eurobank zdecydował się na jego podniesienie aż o 0,90 %.

Wybierając Lokatę dynamiczną zakładaną na okres 12 miesięcy musimy mieć świadomość, iż oprocentowanie będzie tym wyższe, im dłużej nasze pieniądze pozostaną na lokacie – zerwanie depozytu przed upływem jego terminu nie wiąże się z jakimikolwiek konsekwencjami. W przypadku Lokaty negocjowanej okres deponowania jest dostosowany do potrzeb klienta, a oprocentowanie jest negocjowane już od 50 000 złotych. Na Lokacie „odsetki płatne z góry ” zarobimy 4,50 %, jednak odsetki dostaniemy nie po 3 miesiącach, a już w dniu założenia lokaty.

Zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym depozytem w ofercie banku jest Lokata terminowa. Podniesienie jej oprocentowania o niespełna 1,00 % wyraźnie wskazuje, iż Eurobank typuje ją jako następcę dla lokat z codzienną kapitalizacją odsetek. Miejmy nadzieję, że jej atrakcyjność z biegiem czasu znacznie się zwiększy. Szczegółowe regulaminy poszczególnych depozytów znajdziemy an oficjalnej stronie internetowej banku.

 

Getin Bank wycofuje się z oferty lokat z jednodniową kapitalizacją

Getin Bank logo
Getin Bank

Getin Noble Bank poinformował, iż wycofuje z oferty lokaty z codzienna kapitalizacja odsetek. Niestety nie jest to dobra wiadomość dla klientów poszukujących atrakcyjnych lokat. Dotychczas w placówkach Getin Banku jak również w Getin Online oferowano bardzo atrakcyjne depozyty zajmujące wysokie pozycje w rankingach najbardziej korzystnych lokat. Co pojawi się w ich miejscu? Zgodnie z zapowiedzią będą to tradycyjne lokaty charakteryzujące się wysokim oprocentowaniem. Jak wysokim? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka dni.

Aktualnie zarówno w placówkach Getin Banku jak i za pomocą Internetu na stronie internetowej Getin Online można jeszcze skorzystać z szerokiej oferty lokat z codzienna kapitalizacją odsetek. Warto się jednak spieszyć, gdyż zostaną one wycofane z oferty już 5 lutego bieżącego roku! Klienci, którzy zdążą do tego czasu założyć lokatę uniknąć podatku od zysków kapitałowych i otrzymają odsetki w wysokości zadeklarowanej w regulaminie poszczególnych produktów.

Aktualnie w ofercie Getin Online znaleźć można aż pięć lokat z codzienną kapitalizacją odsetek o okresach zapadalności wynoszących 2, 3, 5, 6 i 12 miesięcy. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjna jest lokata dwumiesięczna (Lokata na start), której oprocentowanie netto to aż 6,29 %. Zakładając trzymiesięczną Top lokatę możemy liczyć na zysk netto wynoszący 5,63 %. Pięciomiesięczna Lokata Magiczna Piątka pozwoli zarobić nieco więcej bo 5,84 %, natomiast dłuższa o jeden miesiąc Lokata Turbo 5,82 %. Osoby zainteresowane dłuższymi terminami zapadalności (12 miesięcy) powinny zdecydować się na lokatę Magiczna Dwunastka, której oprocentowanie to aż 5,90 %.

Na skorzystanie z oferty banku pozostało jedynie dwa dni (jedynie lokata dwunastomiesięczna oferowana jest do 3 lutego br.), dlatego warto pomyśleć o założeniu lokaty jeszcze dziś. W przypadku Getin Online wszystkie depozyty założymy za pośrednictwem internetowego wniosku, be zbędnych formalności i konieczności zakładania konta, dlatego czas nie powinien stanowić istotnej przeszkody. Szczegółowe regulaminy wszystkich zaprezentowanych powyżej produktów depozytowych znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Getin Online.

 

Gdzie dostaniemy jeszcze lokaty antybelkowe?

Gdzie dostaniemy jeszcze lokaty antybelkowe?
Gdzie dostaniemy jeszcze lokaty antybelkowe?

Lokaty antypodatkowe, mimo faktu, iż pod koniec stycznia przestaną istnieć nadal cieszą się ogromną popularnością i są oferowane przez wiele banków. Depozyty z codzienną kapitalizacją odsetek w zdecydowanej większości przypadków nadal pozwalają zarobić znacznie więcej, aniżeli lokaty tradycyjne, dlatego tez nikogo nie powinno dziwić tak duże nimi zainteresowanie. Które banki oferują najbardziej atrakcyjne lokaty dzienne?

W przypadku lokat miesięcznych warto odwiedzić przede wszystkim Volkswagen Bank, gdzie oprocentowanie netto na lokacie Owoc Dnia wynosi 5,51 %. Nieco większy wybór, aczkolwiek niższe oprocentowanie proponuje Eurobank – zakładając lokatę z kapitalizacją dzienna przez Internet możemy liczyć na 5,51 %. Ta sama lokata zakładana w placówce pozwoli na zarobek mniejszy o 0,10 %. Wśród banków, które proponują przynajmniej 5,00 % znajdują się jeszcze – Toyota Bank oraz Invest Bank. W pierwszym przypadku zarobimy dokładnie tyle samo co w Eurobanku, a wiec 5,50 % netto. Lokata (Nie)Codzienna Invest Banku oferuje znacznie mniej, bo jedynie 5,20 %.

W kategorii lokat dwumiesięcznych oraz  trzymiesięcznych szczególnie interesująca jest oferta Getin Online. W jego ofercie możemy znaleźć Lokatę na Start, której oprocentowanie wynosi aż 6,50 % oraz Top Lokatę pozwalającą na zysk wynoszący nieco ponad 6,00 % netto. Wśród banków, które oferują zbliżone warunki wskazać można również Idea Bank oraz Toyota Bank – w obu tych instytucjach znajdziemy lokaty codzienne z oprocentowaniem netto wynoszącym 6,00 %. Oferty pozostałych banków niestety już nie są tak atrakcyjne.

W przypadku dłuższych okresów zapadalności szczególnie interesujące są te depozyty, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają uchronić się przed niekorzystnymi z punktu widzenia klientów zmian w ordynacji podatkowej. Taki lokaty w swojej ofercie posiada przede wszystkim wspomniany już wcześniej Getin Online. Wybierając sześciomiesięczną Lokatę Turbo zyskamy 6,00 % netto. Nieco mniej, bo 5,90 % zarobimy na Lokacie Magiczna Dwunastka, której okres zapadalności jest dwukrotnie dłuższy. W ofercie Getin Banku interesującym depozytem jest Lokata 7,50 %, której oprocentowanie netto wynosi niespełna 6,00 %. Podobną konstrukcje stosuje Fm Bank, dzięki czemu bez względu na zmiany w przepisach zakładając Lokatę Kapitalnie Zyskowną zarobimy od 6,00 % do 6,20 % w zależności od czasu, na jaki zdecydujemy się zdeponować nasze oszczędności. Interesujące propozycje w swojej ofercie posiadają również: Toyota Bank, Meritum Bank, Idea Bank oraz Kredyt Bank. Warto zatem dobrze zapoznać się z ich ofertami.

Przedstawione powyżej informacje niestety bardzo szybko ulegają przedawnieniu. Zbliżające się wielkimi krokami zmiany w ordynacji podatkowej wymuszają bowiem na bankach wprowadzanie istotnych zmian produktowych. Ponadto stosowana przez wiele banków konstrukcja lokat, której istota polega na naliczaniu wszystkich należnych odsetek jeszcze przez wejściem w życie zapowiedzianych zmian, również wymaga czasu, dlatego wiele z zaprezentowanych powyżej lokat z początkiem lutego zostanie wycofanych z ofert bankowych.