Wyższe oprocentowanie lokat w Alior Banku

Alior Bank logo
Alior Bank

Oferujący dotychczas bardzo szerokie możliwości inwestowania na lokatach bankowych Alior Bank zdecydował się na podniesienie oprocentowania swoich depozytów. Zmiany są w większości opcji raczej kosmetyczne i nie stawiają banku na wysokiej pozycji w rankingach, ale osoby lubiące decydować o swojej lokacie w innych aspektach, niż tylko długość jej trwania, powinny przyjrzeć się ofercie tej placówki.

Alior Bank oferuje możliwość założenia lokaty aż w pięciu walutach! Niestety dotyczy to wyłącznie standardowej formy oszczędzania, bez dziennej kapitalizacji odsetek. Co niejako eliminuje tą część oferty z kręgu zainteresować większości klientów. Zarobki nie są wysokie, a dodatkowa konieczność płacenia tak zwanego podatku Belki jeszcze bardziej je zmniejsza.


Mimo wszystko bank postanowił zwiększyć atrakcyjność lokat właśnie bez dziennej kapitalizacji odsetek. Te pozostają odstępne na 3 i 24 miesiące, z oprocentowaniem nominalnym kolejno 4,35 i 4,90%. Taka forma oszczędzania jest możliwa wyłącznie w złotówkach.

Podwyżki sięgnęły lokat standardowych, umożliwiających zarabianie od 10 dni (oferta dostępna wyłącznie przez bankowość elektroniczną; nie objęta podwyżką) do 12 miesięcy. Najwięcej korzyści odniosą zainteresowani 30-dniową formą inwestowania. Tutaj odsetki po podwyżce są większe o jeden procent (z 2,5 do 3,5%)! Gdyby taki ruch sięgną pozostałych opcji, mogłoby one zyskać wielu zwolenników.

Niestety w lokatach z dłuższym terminem korekta wyniosła odpowiednio 0,2 i 0,25% dla 3-miesięcznego (teraz 4%) i rocznego (aktualnie 4,5%) depozytu. Nie ma więc żadnych podstaw do rozważania oferty Alior Bank na równi z najlepszymi na rynku. Szczególnie biorąc pod uwagę lokaty standardowe w Alior (objęte podwyżką) i konkurencji, z dzienną kapitalizacją odsetek.

Decydując się na inną lokatę, niż złotówki, oprocentowanie jeszcze spada (w najgorszym wypadku wynosi 0,20%). Minimalny kapitał potrzebny do rozpoczęcia zarabiania z Alior Bank wynosi 1000 złotych lub 200 euro.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked