Wysokość stóp procentowych – RPP aktualizuje stawki

RPP obniża po raz kolejny stopy procentowe
RPP obniża po raz kolejny stopy procentowe

Do kolejnych obniżek stóp procentowych zdążyliśmy się już przyzwyczaić, jednak zgodnie z zapewnieniami Adama Glapińskiego – członka Rady Polityki Pieniężnej polityka luzowania monetarnego właśnie dobiegła końca. Obniżenie w ubiegłym tygodniu głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do 2,75 % kończy zatem serię obniżek, bowiem kolejne cięcia nie będą już miały większego wypływu na stan gospodarki.

Kolejna obniżka cieszyć może osoby, które spłacają obecnie kredyty hipoteczne oprocentowane według zmiennej stopy – według szacunków stanowią one około 70 % wszystkich kredytów na polskim rynku. Niestety wypływ obniżek stóp na wysokość miesięcznych rat nie jest natychmiastowy – pozytywne ich skutki posiadacze kredytów zaobserwują dopiero za jakiś czas. Powodów do radości nie mogą mieć z kolei osoby zainteresowane bezpiecznym pomnażaniem swoich oszczędności. Banki niemalże codziennie wprowadzają mniej lub bardziej istotne obniżki w swoich tabelach oprocentowania, przez co potencjalne zyski z lokat stale topnieją.

Cięcia stóp procentowych wpływają ponadto na obniżenie marży odsetkowej banków, co ewidentnie wpływa na ich zyskowność. Według raportu Moody’s ostatnia obniżka może spowodować spadek marż nawet o 20 punktów bazowych i tym samym negatywnie wpłynąć na ocenę kredytową polskich banków.  Straty na marży odsetkowej banki przenoszą najczęściej na bazę depozytową, jednak i tu maja ograniczone możliwości, gdyż niskie oprocentowanie lokat skłania wielu inwestorów do poszukiwania bardziej dochodowych form lokowania nadwyżek finansowych – inwestowania w fundusze inwestycyjne czy chociażby akcje.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked