Wkrótce podwyżka stóp procentowych NBP

Narodowy Bank Polski logo
Narodowy Bank Polski

Na rynkach finansowych sytuacja się polepszyła i zapanował oczekiwany spokój. Oczywiście nie ma wielkiego optymizmu, ale politycy już planują stosowne posunięcia w celu polepszenia przyszłości gospodarki. Nie dzieje się tak tylko zagranicą, ale również w Polsce. Marek Belka już zapowiedział, że w obliczu stabilnej sytuacji na rynku finansowym, prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2011 roku zostaną podniesione stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego.

Dotychczas organy odpowiedzialne jedynie śledziły sytuację na rynku i wyciągały odpowiednie wnioski. Wraz z nowym rokiem, według polityków, nadszedł odpowiedni okres na podwyżkę stóp procentowych. Takie posunięcie w okresie spokojnej sytuacji w gospodarce ma uchronić ją przed niepotrzebnym chaosem wśród inwestorów. Na razie nie będą to duże podwyżki, ale jak nieoficjalnie się mówi, w pierwszych trzech miesiącach nowego roku mogą nastąpić aż dwie! To znaczy, już na pierwszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w styczniu oraz kolejna w marcu. Ma to pozwolić zachować nieustanną stabilność na rynkach finansowych.


Prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka, w jednym z wywiadów wyraził opinię, że podwyżki stóp procentowych są niezbędne i lepiej żeby nastąpiły teraz, gdy nie spowoduje to wielkiego załamania. Takie działanie ma charakter zapobiegawczy i w przypadku kryzysu może uratować finanse kraju przed wielkim krachem. Motywem przewodnim jest również inflacja, która ciągle ma rosnąć, a podwyżka stóp procentowym może nieco zapobiec jej nieprzyjemnym skutkom.

Podwyżki stóp procentowym mają być, zdaniem Marka Belki, cyklem stopniowym, który ma dać sygnał do wzmocnienia pozycji polskiego złotego na zagranicznych rynkach. Stąd pomysł na dwukrotnie, ale mniej odczuwalne podwyżki. Jednorazowa operacja mogłaby nie przynieść oczekiwanych rezultatów i, jak podkreśla prezes, zostać źle zinterpretowana przez inwestorów. A to właśnie ci panowie na giełdowych parkietach zadecydują, czy złotówka będzie się wzmacniać po podwyżce stóp procentowych.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked