Stopy procentowe w dół – banki obniżają oprocentowanie lokat

Po decyzji RPP oprocentowanie lokat powoli spada
Po decyzji RPP oprocentowanie lokat powoli spada

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżki stóp procentowych. W wyniki tego działania kredyty bankowe nieznacznie potanieją, co z pewnością wiele osób ucieszy. Niestety tego samego nie można powiedzieć o lokatach bankowych – wiele banków jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji przewidziało obniżki i zdecydowało się na obniżenie oprocentowanie swoich depozytów, co niestety nie przysporzyło powodów do radości osobom planującym korzystne ulokowanie swoich oszczędności. Jak dziś prezentują się oferty banków, które do niedawna oferowały najkorzystniejsze lokaty?

Co istotne prezes Narodowego Banku Polskiego zasygnalizował, że zaprowadzone zmiany stanowią jedynie zapowiedź serii obniżek, które w najbliższym czasie będą wprowadzane w życie. Warto się zatem dobrze zastanowić, nad zdeponowaniem swoich oszczędności na długoterminowych depozytach i ustrzec się tym samym kolejnych obniżek oprocentowania lokat, o których z pewnością banki nie zapomną. Wybierając lokatę o stałym oprocentowaniu i długim terminie zagwarantujemy sobie pewny zysk i uniezależnimy się od sytuacji panującej na rynku. Pamiętajmy jednak, że zerwanie większości lokat skutkuje całkowitą utrata należnych odsetek – jeśli obawiamy się, iż oszczędności będą nam potrzebne nieco szybciej zdecydujmy się na którzy okres zapadalności, by cokolwiek zarobić.

Znaczny spadek oprocentowania

O ile jeszcze kilkanaście dni temu znalezienie depozytu o okresie zapadalności wynoszącym rok, którego oprocentowanie wynosiło około 6,70 % nie stanowiło problemu, o tyle dziś najatrakcyjniejsze depozyty oferują nieco ponad 6,00 %. Tylko w ofercie Santander Consumer Banku znaleźć można było kilka lokat gwarantujących zysk na poziomie 6,70 %, obecnie najbardziej atrakcyjny depozyt z oferty podmiotu to piętnastomiesięczna lokata z oprocentowaniem na poziomie 6,35 %. Spadek jest zatem dość znaczący. Na obniżki oprocentowania zdecydował się także FM Bank, który od wielu miesięcy znajduje się w czołówce rankingów najatrakcyjniejszych depozytów. Po zaprowadzonych kilka dni temu zmianach najwyżej oprocentowanym depozytem jest 6- miesięczna FM Lokata, która powala zarobić 6,20 %. Dla depozytów rocznego i dwuletniego stawki te wynoszą odpowiednio 5,90 % i 5,80 %. Bardzo podobnie sytuacja wygląda w Meritum Banku, gdzie na rocznym depozycie zakładanym za pośrednictwem Internetu zarobić można tylko 6,06 %. Najwyżej oprocentowana lokata na taki okres zakładana w jednej z placówek banku gwarantuje zysk wynoszący tylko 5,75 %.

Banki, które nie zdecydowały się jeszcze na obniżkę, a oferują atrakcyjne depozyty z pewnością wkrótce się na taki krok zdecydują, dlatego warto podjąć szybka decyzję i skorzystać jeszcze ze stosunkowo atrakcyjnych warunków.

 

2 Comments

  1. Przemysławsays:

    Co jest złodziejskie instytucje ?! Obracacie moimi pieniędzmi i obniżacie procent który moja kasa zarobiła ?! Do tego jeszcze cholerne polskie bydło z rządu i urzędów skarbowych zabiera z tych ochłapów podatek. To jest chore. Lepiej podnieście ponownie stopy procentowe na lokaty bo ludzie zaczną masowo wypłacać kasę z banków i będą lokować w coś innego, np. nieruchomości. Na tym nigdy tak nie stracą jak na trzymaniu kasy w banku. Obracacie tymi pieniędzmi więc płaćcie kasę tym do których ta kasa należy.

  2. KASIAsays:

    MASZ RACJE!!!Dokładnie tak jest jak piszesz.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked