Rynek lokat – tak źle nie było od 6 lat

Złe czasy dla lokat

Złe czasy dla lokat obserwujemy już od pewnego czasu – na łamach naszego serwisu praktycznie każdego tygodnia zamieszczamy informacje o obniżce oprocentowania jakiejś lokaty. Oczywiste się wydaje, że jest to konsekwencja niskich stóp procentowych. Skoro banki mogą mieć tani pieniądz, to dlaczego miałyby płacić za niego drożej, podwyższając oprocentowanie swoich depozytów?

Co więcej, statystyki potwierdzają, że wraz ze spadkiem rentowności lokat, spada również chęć do odkładania przez ludzi pieniędzy w tej formie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy wycofali z lokat w ostatnim półroczu prawie 16 mld zł! Oznacza to spadek o 5,89% z 270,08 mld zł do 254,17 mld zł. Tendencja ta utrzymuje się już od 4 miesięcy.

Gdzie trafiają pieniądze z lokat? Co ciekawe, okazuje się, że wcale nie opuszczają banków. Rośnie bowiem saldo depozytów bieżących w bankach, czyli kont osobistych czy rachunków oszczędnościowych. Kto wie, czy przyczyna nie leży w lenistwie, bowiem Polacy po prostu nie przedłużają swoich dotychczasowych lokat. Albo inaczej, bardziej sobie cenią swój czas oraz swobodny dostęp do środków niż stosunkowo niskie w ostatnim czasie zyski z depozytów.

Niemniej, w tych trudnych czasach warto szukać najlepszych ofert. Znaleźć je mogą Państwo w comiesięcznych rankingach lokat, które umieszczamy na naszej stronie. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego serwisu.

1 Comments

  1. pabesays:

    Rzeczywiście dawno nie było tak niskiego oprocentowania. Ale jednocześnie dawno nie było tak niskiej inflacji. Licząc zyski z lokat powinniśmy brać pod uwagę realną stopę zwrotu, a nie nominalną. Realna stopa na dobrą sprawę nie uległa specjalnego pogorszeniu, a wręcz przeciwnie – poprawiła się.
    Trzeba ludzi uświadamiać, żeby nie byli tak krótkowzroczni.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked