Na większości depozytów bankowych realnie tracimy

Na większości lokat realnie tracimy
Na większości lokat realnie tracimy

Stale rosnąca inflacja oraz malejące oprocentowanie depozytów bankowych sprawia, iż na większości kont realnie tracimy zamiast zarabiać. Niestety perspektywy zmiany tej sytuacji nie są szczególnie optymistyczne. Całkowite wyeliminowanie lokat pozwalających uniknąć konieczność płacenia podatku od Zyków kapitałowych i zastąpienie ich lokatami tradycyjnymi znacznie zmieni ranking najlepszych depozytów dostępnych obecnie na rynku. Niestety te banki, które na takie zmiany zdecydowały się już kilka miesięcy temu nie oferują dziś swoim klientom produktów, które pozwalają na osiągniecie choćby zbliżonych zysków.

W momencie, gdy lokaty z codzienna kapitalizacją odsetek należały do najpopularniejszych depozytów na rynku inflacja wynosiła około 2,00 %, dlatego też osiągniecie realnego zysku nie stanowiło większej trudności, gdyż zdecydowana większość banków oferowała oprocentowanie wyższe aniżeli owe 2,00 %. Aktualnie wskaźnik inflacji wynosi ponad 4,00 %, dlatego sytuacja nie wygląda już tak optymistycznie. Z przeprowadzonego w ostatnich dniach raportu przez Open Finance osoby, które w ubiegłym roku zdecydowały się zdeponować swoje oszczędności na rocznych lokatach miały stosunkowo niewielką szansę na osiągnięcie realnego zysku. Po zanalizowaniu rocznych depozytów w ponad 30 polskich bankach okazało się, iż tylko dziewięć z nich oferowało na tyle wysokie oprocentowanie, że udało się wypracować realny zysk. Myli się tek, kto sądzi, iż był on wysoki – mieścił się on w przedziale od 0,19 % do zaledwie 1,10 %.

Które banki oferowały depozyty pozwalające realnie zarobić? Zdecydowanie najwięcej zarobili klienci FM banku oraz Idea Banku. Od dłuższego czasu banki te zajmują czołowe pozycje w rankingach najbardziej korzystnych lokat, dlatego nikogo nie powinna dziwić tak wysoka pozycja. Nieco mniejsze zyski wypracowały lokaty założone w Getin Banku, Get Banku oraz Meritum Banku. Znacznie mniejsze zyski pozwoliły wypracować depozyty oferowana przez Noble Bank, Santander Consumer Bank, Bank BPH oraz Eurobank.

Znalezienie lokat oferujących oprocentowanie przewyższające inflację nie jest łatwe. Według szacunków zaledwie jedna trzecia banków oferuje dziś takie warunki. Niestety ekonomiści zapowiadają, iż sytuacja ta może jeszcze zmienić się na gorsze.

 

1 Comments

  1. Grazeksays:

    A wystarczy czasem trochę poszukać, większość banków nic fajnego obecnie nie oferuje, ale są czasem perełki, np. 6-miesięczna lokata w skok wołomin ma nawet do 8,2% w zależności od wielkości kapitału.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked