Na nisko oprocentowanej lokacie możesz dużo stracić

Na nisko oprocentowanych lokatach możesz dużo stracić
Na nisko oprocentowanych lokatach możesz dużo stracić

Zazwyczaj decydując się na założenie lokaty bankowej wybieramy tą instytucję, z którą jesteśmy od dawna związani – na przykład poprzez rachunek oszczędnościowy bądź też wybieramy pierwszy bank napotkany na naszej drodze. Niestety takie zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Z raportu przygotowanego przez Expandera jasno wynika, iż na nisko oprocentowanej lokacie możemy stracić niespełna 500 złotych w skali roku. Kwota ta wyraźnie podkreśla, jak duże dysproporcje występują pomiędzy atrakcyjnością produktów depozytowych oferowanych przez polskie banki.

Korzystanie z lokat bankowych bez względu na to, jak wysoko czy nisko są oprocentowane jest powszechnie zalecane, gdyż pozwala nam uniknąć strat lub też nieco je zmniejszyć. By mieć pewność, iż nasze pieniądze w możliwie najlepszy sposób na siebie pracują warto dokładnie przeanalizować oferty poszczególnych banków i wybrać spośród nich tę najbardziej atrakcyjną. Zazwyczaj bardzo niskie oprocentowanie proponują duże banki o ugruntowanej pozycji. Stosunkowo młode podmioty, które swoją działalność w głównej mierze finansują z depozytów uzyskanych od klientów zmuszone są do konkurowania i nieustannego podnoszenia oprocentowania. Tłumaczy to, dlaczego w zestawieniach najbardziej korzystnych lokat terminowych pojawiają się takie banki jak: FM Bank, Idea Bank oraz Get Bank, a nie PKO czy Bank Zachodni WBK.

Najniżej oprocentowane depozyty oferują obecnie około 1,00 % brutto, te najbardziej atrakcyjne nierzadko ponad 8,00 %. Jeśli przeprowadzimy szybka kalkulację i skorygujemy otrzymane wyniki o wynoszący 19 % podatek od zysków kapitałowych przekonamy się, jak znaczna kwota każdego roku potencjalnie wymyka się nam z rąk. Warto zatem dokładnie zapoznać się z aktualnymi ofertami działających na naszym rynku banków i innych instytucji finansowych i znaleźć dla siebie możliwie najbardziej atrakcyjną lokatę. Pomocne okazać się mogą wspomniane już wcześniej zestawienia i rankingi najbardziej atrakcyjnych produktów depozytowych.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked