Lokaty bez podatku Belki na razie pozostają

Koniec lokat bez podatku Belki?
Koniec lokat bez podatku Belki?

Z powodu zbliżających się wyborów, Rada Ministrów postanowiła zafundować prezent wszystkim użytkownikom lokat bez podatku Belki, nie zajmując się zapowiedzianymi wcześniej zmianami, które miały na celu uniemożliwienie korzystania z tego typu produktów.

Przypomnijmy, iż w marcu tego roku Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od pierwszego stycznia 2012, zmianie ulegnie sposób naliczania tak zwanego podatku Belki, czyli podatku od przychodów kapitałowych, któremu podlegają wszelkie zyski, jakie uzyskami z naszych oszczędności. Plany zakładały zaokrąglanie podatku do pełnych groszy w górę, a nie tak jak to ma miejsce teraz – do pełnych złotówek.


Rada Ministrów nie chce się teraz zajmować tą sprawą, gdyż prawie pewne jest, iż nie zdąży z uchwaleniem odpowiednich zmian jeszcze w tej kadencji. Jeżeli dotychczasowy układ sił politycznych się utrzyma, temat najprawdopodobniej zostanie przywołany ponownie w kolejnej kadencji. Nie wiadomo jednak jak sprawa będzie się miała, jeżeli wybory wygra inne ugrupowanie. Należy mieć nadzieję, iż przyszła władza nie będzie o tych zmianach pamiętała i pozostawi nam możliwość zwiększania naszych zysków.

Zgodnie z panującymi obecnie zasadami naliczania podatku Belki, jest on zaokrąglany do pełnych złotówek. Jeżeli więc nasze odsetki z pojedynczego okresu kapitalizacji (w przypadku lokat antybelkowych jest to kapitalizacja jednodniowa) nie przekroczą kwoty 2,49zł, po zaokrągleniu nasz podatek będzie wynosił 0zł. Rozwiązanie to zaczęto stosować około dwa lata temu i od tej pory zyskało ono ogromną rzeszę zwolenników. Dziś prawie każdy bank posiada w swojej ofercie przynajmniej jeden produkt oszczędnościowy, który korzysta z opłacalnego systemu naliczania podatku.

Jeżeli zapowiedziane zmiany wejdą w życie, podatek od przychodów kapitałowych będzie zaokrąglany do pełnych groszy w górę. Jeżeli więc nasze odsetki z pojedynczej kapitalizacji wynosić będą 2,49zł (kwota obecnie „wolna od podatku”) podatek wyniesie 0,48zł. Zmniejsza to nasze zyski o 1/5.

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked