Idea Bank, FM Bank oraz Meritum Bank na minusie

Banki masowo obniżają oprocentowanie lokat
Banki masowo obniżają oprocentowanie lokat

Kolejne dni marca przynoszą kolejne obniżki oprocentowania, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla osób pomnażających swoje oszczędności na bezpiecznych depozytach bankowych. Do grupy banków, które zdecydowały o zmniejszeniu atrakcyjności swoich depozytów dołączyły: Idea Bank, FM Bank oraz Meritum Bank. Jak po zaprowadzonych zmianach prezentują się oferty powyższych podmiotów bankowych?

Idea Bank

Obniżka oprocentowania zaprowadzona przez Idea Bank swym zasięgiem objęła wyłącznie najatrakcyjniejsze depozyty – Lokatę Na Dobry Początek oraz Lokatę PING-PONG. W przypadku tej pierwszej oprocentowanie zostało obniżone z 6,50 % do 6,00 %. Maksymalna kwota inwestycji niezmiennie wynosi 10 000 złotych. Codzienna Lokata PING-PONG do niedawna kusiła oprocentowaniem na poziomie 5,50 %, jednak dziś jest to już tylko 5,00 % (maksymalna kwota inwestycji wynosi 20 000 złotych). Lokata Stabilna, którą założyć można na okres 3, 6 lub 12 miesięcy proponuje niezmienione oprocentowanie wynoszące odpowiednio 4,20 %, 4,10 % oraz 4,00 %. Zmiany oprocentowania nie dotyczą też promocyjnych lokat, za założenie których bank proponuje tablety.

FM Bank

W swojej najnowszej tabeli oprocentowania depozytów FM Bank przewidziała aż 7 obniżek, które dotyczą depozytów o okresie zapadalności wynoszącym przynajmniej dwa miesiące. Niezmienne warunki bank proponuje na FM Lokacie zakładanej na okres siedmiu dni, czternastu dni oraz miesiąca – oprocentowanie w tych przypadkach wynosi odpowiednio 1,50 %, 1,80 % oraz 3,00 %. Lokata o okresie zapadalności wynoszącym dwa miesiące do niedawna pozwalała zarobić 4,30 %, natomiast dziś jest to już 3,90 %. Dokładnie taka sama obniżkę (0,40 punktu procentowego) zastosowano w kontekście lokaty trzymiesięcznej, która oprocentowana jest na 4,10 %. Nieco większy spadek oprocentowania (0,50 punktu procentowego) zanotowała lokata czteromiesięczna – jej aktualne oprocentowanie wynosi 4,10 %. Lokaty sześciomiesięczna i dziewięciomiesięczna kuszą dziś oprocentowaniem na poziomie 4,30 %, przy czym w ich przypadku spadki wyniosły odpowiednio 0,30 punktu procentowego i 0,50 punktu procentowego. Wybierając z oferty banku lokatę roczną liczyć można na 4,40 % (do niedawna 4,90 %). Stawka dla lokaty dwuletniej jest aktualnie najwyższa i wynosi 4,50 % – jeszcze kilak dni temu było to dokładnie 5,00 %.

Meritum Bank

Meritum Bank zdecydował się na obniżki w kontekście kilku swoich depozytów, w tym najbardziej atrakcyjnej – Pierwszej Lokaty. Przed obniżka wybierając ten najwyżej oprocentowany depozyt liczyć można była na oprocentowanie wynoszące 6,00 % dla kwot do 20 000 złotych oraz 5,00 % dla kwot większych. Aktualnie stawki te wynoszą odpowiednio 5,50 % oraz 4,50 %. Jeśli chodzi o Lokatę Meritum Zysku oraz Meritum Zysku w Internecie obniżki zastosowano w kontekście okresów deponowania wynoszących 3 miesiące, 6 miesięcy i 12 miesięcy – we wszystkich tych przypadkach obniżono oprocentowanie o 0,40 punktu procentowego. Dokładnie takiej samej wielkości obniżki i dla tych samych okresów zastosowano względem Lokaty Standardowej i Lokaty Standardowej Internetowej. Dla wszystkich wymienionych powyżej lokat internetowych oprocentowanie wynosi 4,20 %, natomiast dla lokat zakładanych w placówkach 4,00 %.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked