Banki masowo obniżają oprocentowanie lokat

Banki masowo obniżają oprocentowanie lokat
Banki masowo obniżają oprocentowanie lokat

Seria obniżek stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, jednak nie wszystkie banki postępowały zgodnie z tendencją i decydowały się na wyraźne obniżki oprocentowania swoich produktów depozytowych. Po zaprowadzonej w ubiegłym tygodniu, niespodziewanej obniżce aż o 50 punktów bazowych na wprowadzenie zmian do swoich tabel oprocentowania zdecydowało się około 20 banków. W efekcie masowych obniżek jeszcze trudniejsze stało się znalezienie lokaty czy konta oszczędnościowego, które gwarantowałyby stosunkowo atrakcyjne oprocentowanie.

Które banki proponują mniej?

Pośród banków, które tylko w ostatnich dniach zdecydowały się na obniżki znalazły się między innymi: Alior Bank, Alior Sync, BZ WBK, Bank Polskiej Spółdzielczości, BGŻ, BGŻ Optima, Multibank, Millenium Bank, Santander Bank, Kredyt Bank, Meritum Bank, mBank oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. Jedynym bankiem, który postanowił oprzeć się tendencji był neoBank, który w swojej najnowszej tabeli oprocentowania produktów depozytowych proponuje wyższe oprocentowanie energoLOKATY 3M PLUS – do niedawna wybierając ten produkt z oferty banku liczyć można było na 5,10 %, aktualnie jest to 5,15 %.

Najatrakcyjniejsze lokaty

Zdecydowane obniżki doprowadziły do tego, że oprocentowanie większości depozytów uległo wyraźnemu spadkowi – o ile jeszcze jesienią roku ubiegłego znalezienie depozytu proponującego ponad 6,00 % nie stanowiło większego problemu, o tyle dziś możliwe jest to tylko w kilku bankach i to po spełnieniu szeregu stawianych przez nich warunków. Najatrakcyjniejsze depozyty dostępne dziś na rynku to oferty promocyjne, z których skorzystać można wyłącznie raz, które mocno ograniczają maksymalną kwotę inwestycji lub nakładają na klienta obowiązek uruchomienia dodatkowo rachunku osobistego, przelewania na rachunek ten swojego wynagrodzenia, a nierzadko też aktywnego korzystania z wydanej do niego karty debetowej. Prawdopodobieństwo pojawiania się na rynku kolejnych takich promocji jest niemałe, dlatego warto się nimi zainteresować przynajmniej na czas, kiedy sytuacja nie ulegnie poprawy.

Konkurencyjne oferty przygotowały również SKOK-i, które co prawda również wymagają od swoich klientów spełnienia dodatkowych warunków – np. konieczność posiadania udziałów w kasie, jednak oferują wysokooprocentowane depozyty. Szczególnie atrakcyjne warunki deponowania proponują dziś SKOK Wołomin oraz SK Bank.

Alternatywy

Alternatywami dla bezpiecznych lokat bankowych czy rachunków oszczędnościowych okazać się mogą inwestycje na giełdzie, fundusze inwestycyjne, lokaty strukturyzowane i inwestycyjne oraz szereg innych produktów finansowych oferowanych przez banki. Niestety możliwość uzyskania wyższych zysków z takich inwestycji wiąże się z koniecznością zaakceptowania większego poziomu ryzyka, na co nie każdy jest gotowy i nie każdy może sobie pozwolić.

 

Leave a comment

Please be polite. We appreciate that. Your email address will not be published and required fields are marked